Hyperinzulinismus je stav, který se projevuje nadměrnou hladinou inzulínu v krvi. Pozor, nejde o cukrovku. Často může být sledována u různých metabolických onemocnění. Velmi často je vypozorována u lidí s cukrovkou druhého typu.
Hyperinzulinémie je spojena také s vysokým krevním tlakem, obezitou, dyslipidemií i intolerancí glukózy. Někdy je těžké hyperinzulinismus odhalit, protože je všechno vzájemně propojeno.
Obsah článku
Příčina hyperinzulinismu
Hyperinzulinismus je nejčastěji způsoben inzulínovou rezistencí. To je stav, kdy tělo nereaguje dobře na účinky inzulínu. Slinivka se to pak snaží kompenzovat tím, že produkuje velké množství inzulínu. To pak může vést k rozvoji cukrovky druhého typu. K tomu dochází, když slinivka už není schopna kompenzovat stav vylučováním velkého množství inzulínu, který potřebujete k udržení normální hladiny cukru v krvi.
Hyperinzulinismus může být vzácně způsoben i vzácným nádorem slinivky, tedy buněk, které produkují inzulin. Jde o tzv. inzulinom.
Za hyperinzulinismem může být i syndrom polycystických vaječníků nebo malabsorpce sacharidů.
Projevy
Hyperinzulinismus se zpravidla neprojevuje žádnými příznaky, až tedy kromě těch případů, které jsou spojeny s inzulinomy. Někdo si však stěžuje na dočasnou svalovou slabost, mozkovou mlhu, únavu, dočasnou poruchu myšlení, neschopnost soustředit se, rozmazané vidění, dvojité vidění, bolest hlavy, chvění, třes a žízeň. K dalším projevům může být intenzivní hlad, zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, ateroskleróza, chuť je na cukr, pocit úzkosti a paniky.
Rizika hyperinzulinismu
Hyperinzulinismus může vést k hypoglykémii, k cukrovce. Je zde i zvýšené riziko polycystických ovárií, kardiovaskulárních onemocnění, nárůst váhy, výskyt letargie, ischemické choroby srdeční, vysokého krevního tlaku nebo vysoké hladiny triglyceridů.
Diagnostika
Diagnóza se odhalí poměrně snadno. Pomůže k tomu sledování hladin cukrovky. A potom i provedení testu OGTT, tedy sledování hladiny cukru nalačno a potom po po požití 100 gramů glukózy.
Primární hyperinzulinismus
Existuje i primární hyperinzulinismus. Ten se objevuje u čerstvě narozených miminek. Je to nejčastější příčinou hypoglykemie u novorozenců.
Léčba
Velmi často se užívá k udržení hladin inzulínu metformin, ten ale nepomůže každému. Nejlepší je cvičit a držet tu správnou dietu. Vhodné je snížit příjem cukrů. Příznivý účinek na hyperinzulinismus má prokazatelně fyzické cvičení. Je prokázáno, že se cvičením významně snižuje koncentrace inzulinu v krvi.
Jaká je prognóza
Hyperinzulinismus je možné mít pod kontrolou. Je však důležité ji pravidelně kontrolovat. Velmi důležité je i hyperinzulinismus co nejdříve odhalit, předejdete tím pak nepříjemným komplikacím.