Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Hyperkapnie

Hyperkapnie

Co je hyperkapnie? Hyperkapnie je odborné označení zdravotního stavu, při němž se v krvi zvyšuje hladina oxidu uhličitého. Ten je metabolitem běžného fungování organismu, kdy nedošlo k jeho běžnému vyloučení prostřednictvím plic. Zjednodušeně řečeno se jedná o otravu kysličníkem uhličitým.
K tomuto stavu může dojít hned z několika příčin. I když hyperkapnii může způsobit i hyperventilace a omamné látky, ponejvíce se objevuje s CHOPN. Kdy jsou plicní sklípky významně narušeny nebo dokonce zničeny. Plíce tak mají menší plochu pro dýchání a uvolnění oxidu uhličitého, což má následně na svědomí hypoxemii a zároveň i hyperkapnii.

Další příčiny hyperkapnie

Vedle chronické obstrukční choroby plic za zvýšenou hladinou oxidu uhličitého v krvi může hysterie, panické záchvaty, léze mozkového kmene, kosterní svalová slabost, mozková mrtvice, mozkový nádor, ALS, svalová dystrofie, pickwickův syndrom, astma a obstrukční spánková apnoe. Hyperkapnii je možno rozdělit na akutní a chronickou, podle průběhu onemocnění.

Příznaky hyperkapnie

Mnoho lidí má hyperkapnii, aniž by o ní vůbec věděli. Pokud se rozvíjí pomalu nemusí mít vůbec žádné příznaky anebo jsou pouze velice mírné. Pokud se nějaké příznaky objeví, jeví se zpočátku jako bolest hlavy, neschopnost myslet, objevuje se pocit ospalosti a únava. Šance přehlédnout ji je proto vysoká. K dalším vážným příznakům patří zarudlá kůže, závratě, zrychlené a mělké dýchání, dušnost, pocit paniky zvýšený krevní tlak, zvýšená tepová frekvence, křeče, modré rty, zmatenost a svalové záškuby. Těžká hyperkapnie může nakonec vést k respiračnímu selhání a nakonec i smrti. Tento stav se projevuje dezorientací, panikou, hyperventilací, křečemi a úpadkem do bezvědomí.

Jak se pozná, že jde o hyperkapnii?

Hyperkapnie se pozná podle výšky arteriálního parciálního tlaku. Za normálních okolností se pohybuje okolo 40 mm Hg. Hyperkapnie je pak stav, kdy hladina stoupne nad 45 mm Hg. V případě hodnot nad 60 mm Hg nemocný upadá do kómatu. Dalším způsobem diagnostiky hyperkapnie je i odběr arteriální krve, z níž se zjistí, že hodnota pH je nižší než 7,35. Kyselost v krvi stahuje krevní cévy v plících, zatímco jinde jsou rozšířeny. V důsledku toho se zvedá i koncentrace draslíku v krvi, což vede k srdeční arytmii.

Hyperkapnie – otrava oxidem uhličitým

Jde o poměrně vzácnou otravu, k níž dochází nejčastěji v práci v průmyslu (sycení nápojů, při výrobě hasících přístrojů, svařování výrobě sprejů. Uvolňuje se i ve sklepech rozkladem organických materiálů, tedy i ovoce.

Léčba

Léčba se odvíjí od aktuálního stavu nemocného. Základem je neinvazivní terapie, která je spojena s ventilací i umělou ventilací v případě respiračního selhání. Jde o podání kyslíku s pomocí masky, nebulizace i přístroje na podporu dýchání. Důležité je také podat léky podle vzniklého problému, tedy léky na astma, antidota (proti otravě). Naordinovány mohou být i léky na podporu kardiovaskulárního systému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here