Hypertrofie levé komory je stav, kdy dojde k zesílení svaloviny levé komory (strukturální remodelace, mění se nejen velikost a hmotnost svaloviny, ale také molekulární stavba) jako adaptační změna na podněty v krevním oběhu, popř. se může jednat o vrozenou/genetickou záležitost.
Obsah článku
Srdce:
Srdce se skládá z pravé a levé části. Každá část se dále dělí na síň (předsíň) a komoru. Do pravé síně se dostává odkysličená žilní krev, která dále putuje do pravé komory, která ji vypuzuje do plicního řečiště. Zde se krev okysličí a přitéká do levé síně a následně do levé komory, které ji vypuzuje do systémové oběhu, tj. do celého těla.
Příčiny, které vedou k hypertrofii levé komory:
K hypertrofii levé komory může dojít v reakci na mnoho podnětů.
Hemodynamické stimuly:
Můžeme je dělit na tlakové přetížení a objemové přetížení srdce, podle toho, zda je na vině vyšší tlak, proti němuž srdce vypuzuje krev, či je komora zatížena vyšším objemem krve, než je normální.
- Tlakové přetížení se pojí se zvýšením tlaku v tepenném řečišti, stenózou aortální chlopně aj. Srdeční sval musí ve všech případech pumpovat s vyšší silou, tj. musí překonat tlak v tepenném řečišti, protlačit krev skrz zúžená výtoková místa.
- K objemovému přetížení dochází v případě nedomykavosti aortální či mitrální chlopně. V takovém případě se část krve vypuzené do systémového řečiště vrací do levé komory a zároveň do ní přitéká krev z levé síně. V případě mitrální nedomykavosti přichází do levé komory více krve ze síně.
K hemodynamickým změnám se může řadit také stav po infarktu myokardu, kdy jsou oslabené některé části srdce a to se snaží stav kompenzovat zbytněním jiných částí.
Stimuly vycházející ze srdce:
K hypertrofii levé komory může dojít také při poruchách kontraktility, tj. stažnosti srdečního svalu, a poruchách energetické rovnováhy. Tyto stavy mohou být geneticky podmíněné.
Dělení hypertrofií levé komory z klinického hlediska:
- Kompenzovaná hypertrofie je stav, kdy je levá komora zvětšená a remodelovaná, ale srdce stále plní svou funkci.
- Dekompenzovaná hypertrofie je stav, kdy dochází k viditelným změnám srdečních funkcí a srdečnímu selhávání.
Příznaky:
U osob, které trpí hypertrofií levé komory se mohou objevit:
- dechová nedostatečnost po námaze, v těžkých případech i v klidu
- snížená fyzická výkonnost
- slabost a únava
- bolesti, tlak či svíravý pocit na hrudi
- palpitace (bušení srdce, někdy nepravidelné)
- závratě
- omdlévání, synkopy
Diagnostika:
Tento patologický stav je možné diagnostikovat na EKG, kde se projeví změny převodu, ale hlavně na ultrazvuku srdce. Kde lékař vidí jak zvětšenou komoru, tak poruchy vypuzování krve.
Léčba hypertrofie levé komory:
Tyto změny v srdeční svalovině nejsou odstranitelné. Je nutné zmírnit dopady postižení a zabránit zhoršování stavu.
V případě, že je na vině vysoký krevní tlak, je nutné užívat léky, které jej snižují, aby srdce nebylo dále přetěžováno.
Pokud jsou příčinou chlopenní vady, je nutné zvážit chlopenní plastiky či náhrady chlopní.
Jelikož jsou u hypertrofie levé komory časté poruchy rytmu, mohou se pacientům implantovat kardiostimulátory.
Léčebných postupů je samozřejmě více a záleží na stavu pacienta a rozhodnutí lékaře.