Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Hyperventilace

Hyperventilace

Pod pojmem hyperventilace se skrývá zrychlené dýchání plytkého charakteru. Jde o poměrně častý jev, jenž postihuje nejvíce ženy, u nichž nepředstavuje nic nebezpečného. Obvykle tento stav vyvolává stres, nadměrné emoce a úzkost, ale způsobit jej může i přehřátí.

Hyperventilace je znám i jako hyperventilační syndrom. Přihodit se ve své podstatě může komukoliv, kdekoliv a kdykoliv.Hyperventilace je také velmi typickým projevem hysterického záchvatu. Kromě těchto nezávažných důvodů hyperventilace může doprovázet i některá onemocnění plic a problémy se srdcem.

Jak se projevuje hyperventilace?

Spouštěč vyvolá úzkostnou poplachovou reakci, která má za následek zrychlené dýchání člověka. Zrychlením dýchání klesá hladina oxidu uhličitého v krvi. To způsobuje brnění v rukou a nohou, narůstá pocit úzkosti. Tato nerovnováha ve vnitřním prostředí pak vede k rozvoji dalších příznaků. Postižený tyto příznaky neumí nijak vysvětlit a většinou je vnímá jako něco katastrofického a velice nebezpečného. To ještě více umocňuje úzkostnou reakci a stav se ještě více prohlubuje. Hyperventilace se tak může vracet zas a znova.

Příznaky zrychleného dýchání

Dušnost, nervozita, nadýmání, říhání, zmatenost, sucho v ústech, mdloby, úzkost, bolest na hrudi, bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce, zhoršená koncentrace, rozostřené vidění, necitlivost v ústech, problém s polykáním, bolest okolo žaludku, nevolnost, únava, pocení, svalové křeče, mravenčení v rukou, nohou a kolem úst, problémy se spánkem a závratě.

Ohrožená skupina

Všeobecně se udává, že nejvíce hyperventilace potkává ženy. Podle nových studií však překvapili i muži, jejich nárůst je ohromný. V ohrožení jsou i mladí lidé v období puberty a těsně po ní. Velké nebezpečí je zde i pro všechny nemocné s astmatem.

Léčba

Léčba je snadná a velmi účinná, stačí jen postiženého uklidnit, aby si začal uvědomovat, jak dýchá a přebral nad svých dechem kontrolu. Vhodné je otevřít okno, odejít na vzduch, jít tam, kde je chladněji a zvednout nohy vzhůru. pomoci také může dýchání do pytlíku. Tím, že postižený bude vdechovat zpět již jednou vydechnutý vzduch, doplní si tělo o oxid uhličitý, což zmírní nepříjemné pocity. Tento stav není život ohrožující.

Jak tomuto stavu předcházet

Prevencí těchto stavů je snaha spouštěčům a stresům se vyvarovat. Důležité je také naučit se tyto stavy zpracovat. Pomoci mohou relaxační cvičení a dechová cvičení. Vhodné pro relaxaci jsou masáže, horké koupele, aromaterapie a čaje (meduňka, chmel, kozlík atd.). A nezapomeňte na dostatek pohybu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here