Hypobulie je označení pro nerozhodnost k zahájení určité činnosti. Zjednodušeně je to porucha schopnosti jednat cílevědomě a uvědoměle, nedostatek pevné vůle. Spojena je se sníženou vůlí, která se často kombinuje i s apatií a poruchou emotivity a psychomotorického tempa. Problém spadá do poruch jednání a vůle. Jde o negativní pocity.
Obsah článku
Hypobulie vs. abulie
Tato bezradnost může vygradovat až v abulii, která je spojena s úplnou ztrátou schopnosti zahájit nějakou činnost. příčinou hypobulie může být i nedostatek sebevědomí a pocit úzkosti. Pubertální hypobulie se objevuje u mládeže. Spojena je často s nadměrným nárůstem automatismu a slabé vůle. Problém je možné považovat za nemoc, která je však léčitelná. Je příznakem schizofrenie nebo deprese. V této fázi už nic nechce, je mu všechno jedno o nic neusiluje. Není schopen se hnout z místa. Nemoc může souviset s mrtvicí, Parkinsonem, demencí, Huntingtonem nebo Alzheimerem.
Abulie příznaky
- ztráta produktivity, úsilí a iniciativy
- emoční lhostejnost
- nedostatek plánů a cílů
- méně nebo absence řeči nebo jednání
- nedostatek emocionálních reakcí na důležité životní události
- méně myšlenek zaměřených na cíl
- snížený sociální zájem
- špatná pozornost
- může být snadno rozptýlen
Lidé s abulií mohou obvykle popsat cíle, zájmy a plány. Obvykle to však dělají mají méně rozsáhlým způsobem a kratší dobu, přičemž vykazují počáteční známky apatie. Mírné fáze jsou častější a méně závažné. Objevují se u starších lidí s poruchami nálady, neurologickými problémy a jinými stavy. Může souviset i se stárnutím a jinými nemocemi.
Příčiny vzniku
Nejčastěji je tento stav spojen s poraněním mozku. Souvisí s poškozením v bazálních ganglií, čelních laloků, cingulate gyrus, globusu pallidusu. Podle výzkumu je do toho zapojen i dopamin a poškození jejich obvodů.
Diagnostika
Diagnostika se neobejde bez neurologického vyšetření, vyšetření psychologického a psychiatrického. Dále může pomoci i CT a MRI mozku.
Jaká je perspektiva?
Abulie významně ovlivní kvalitu lidského člověka. Je proto důležitý lékařský plán. Pokud někdo z blízkých trpí apatií, vyhledejte lékaře.
Hypobulie je jedním z nejvýraznějších příznaků depresivní poruchy
Depresivní porucha, čili deprese, je spojena se změnou nálady, nevýkonností, sníženým pocitem energie, ztrátou zájmů a aktivit, zhoršenou soustředěností, zhoršením paměti, uzavírání se před okolím, přemýšlením o smrti a někdy se mohou objevit i pokusy o sebevraždu. Deprese jsou naštěstí léčitelné. Bohužel takřka u jedné čtvrtiny nedojde k úplnému odeznění. K úplnému vyléčení docílí pro změnu 50% z nich. Riziko návratu depresivní epizody je 25%. Horší prognóza je tam, kde onemocnění vzniká náhle, spojena je totiž i sebe subdepresivní náladou.