Domů Nemoci Psychické nemoci Hypochondrie: Příznaky, jak se jí zbavit

Hypochondrie: Příznaky, jak se jí zbavit

Hypochondra laicky často označujeme toho, kdo kňourá a po většinu roku si stěžuje na své zdravotní problémy. Je to podle nás člověk, kterému ve skutečnosti nic není (byť to vlastně ani nevíme). Jde o člověka, kterého jen tuhle píchne a už umírá. Je to prostě “cíťa”. Terč posměchu, úšklebků a mávnutí rukou. pozor však, není hypochondr, jako hypochondr. A skutečný hypochondr by měl doopravdy zamířit k lékaři, akorát však k psychologovi anebo na psychiatrii. Hypochondr rozhodně není žádný simulant!

Co je hypochondrie

Hypochondrie je skutečná diagnóza, která označuje psychickou poruchu, pro níž je typické přehnané zaměření na svůj vlastní zdravotní stav, který však není ničím reálným podložen. Jde pouze o samotné přesvědčení dotyčného, že je vážně nemocný. Tento stav pak velmi významně ovlivňuje život nemocného, ale i jeho okolí. Nutno poznamenat, že je smutným faktem, že touto chorobou trpí čím dál, tím více lidí. Není dnes nic výjimečného, aby se objevovala už i u dětí. Nejvíce se však poprvé objeví v období mezi 20 až 30 lety. Není však výjimkou, aby první výskyt byl až po padesátce. Nemoc má chronický kolísavý průběh a její stav se zhoršuje při stresu a zátěžových životních situacích. Hypochondři jsou muži i ženy. Hypochodrii je možno geneticky zdědit.

Projevy a příznaky hypochondrie

Hlavním příznakem hypochodrie je dlouhodobé a přílišné sebepozorování se a strach z nemoci. Hypochondr je mylně přesvědčen, že je nemocný a nikdo mu tento fakt nevyvrátí. Takto nemocný člověk se také mnohdy i velmi obává, že by mohl zemřít na nějakou nemoc. Je zcela obvyklé, že mají díky stresu stabilně zvednutou teplotu na 37,5 stupňů Celsia, což ještě více jejich přesvědčení o nemocnosti umocňuje. Typické pro hypochondry je i to, že stabilně užívají ohromné množství vitamínů a jiných potravinových doplňků, mají doma domácího lékaře, ví příliš mnoho o alternativní medicíně a také ji aktivně zkouší. Když se jej zeptáte na jeho problémy,vidí vše černě, nemoc zveličuje a prohlašují, že jim nikdo nevěří a naráží pouze na neschopné doktory. Nevěří odborníkům. Paradoxem však je, že je u nich pečený vařený. Běda však, pokud ho někdo bude chtít poslat na psychiatrii.

Jak se léčí hypochondrie

I když hypochondři rozhodně na psychiatrii patří, v reálu se tam dostane pouze mizivé procento. Počet takto nemocných přitom neustále narůstá. významný vliv na tento stav však mají i lékaři, kteří nejsou schopni nemoc odhalit a často nemocného raději honí po čertech a ďáblech s nulovým výsledkem. Léčba přitom existuje a má podobu ve vhodně zvolené psychoterapii. Nevhodným způsobem léčby je hospitalizace, vyšetření a nasazení léků. Jako podporu je možno maximálně naordinovat nějaká antidepresiva, avšak ty sama o sobě nic neřeší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here