Domů Nemoci Ostatní Hypoglykemický šok

Hypoglykemický šok

Hypoglykemický šok (hypoglykemický záchvat) je velmi závažný stav organismu, který může pacienta vážně ohrozit na zdraví, a dokonce i na životě. Jaký okruh pacientů postihuje, co je jeho příčinou a jakým způsobem mu můžeme předejít?

Hypoglykemický šok
Hypoglykemický šok

Pokles hladiny krevního cukru

Hypoglykemický šok je akutní zdravotní problém, který postihuje specifický okruh pacientů. Jedná se o pacienty nemocné diabetem – poruchou metabolismu, pro kterou je charakteristická narušená schopnost využívat cukry z přijímané potravy a léčenou pravidelnou aplikací dávek inzulinu v kombinaci s předepsaným režimem.

Hypoglykemický šok je způsobený poklesem hladiny krevního cukru. K tomu nejčastěji dochází v případech, kdy si diabetici zapomenou aplikovat svou dávku inzulinu, aplikují si nedostatečné množství, nedostatečně  se najedí nebo napijí. Dalším rizikem je příliš náročná pohybová aktivita, která představuje pro pacienta nadměrnou zátěž. Tato reakce organismu je zrádná v tom, že přichází náhle, bez předchozího varování.

Příznaky a projevy

Mezi typické příznaky hypoglykemického šoku patří bušení srdce, zvýšená únava až slabost, která může být spojena s bolestí nebo dokonce s točením hlavy, celkovou nevolností a pocitem na omdlení. Pacient dále může být celkově dezorientovaný, pociťovat hlad, být bledý a studený potem, trpět poruchami jemné motoriky nebo křečemi. Ke křečím ve spojení s bezvědomím dochází zpravidla při absolutním deficitu glukózy. Pacient nemusí upadnout jen do bezvědomí, ale také do kómatu. Někteří pacienti mohou být dokonce i agresivní. Vzhledem k některým z uvedených příznaků bývají pacienti s hypoglykemickým šokem někdy mylně považováni za podnapilé.

První pomoc

Způsob poskytnutí první pomoci závisí na stavu pacienta. Pokud je plně při vědomí, postačí mu podat kostku cukru, případně mu nasypat do úst sáček s baleným cukrem (který se podává běžně ke kávě nebo čaji), aby došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Další možností je konzumace pochutiny s vysokým glykemickým indexem, například sladká limonáda, bonbon, ovesná tyčinka nebo sladký dezert. (Čokoláda je pro tyto účely nevhodná, a to z důvodu vysokého obsahu tuků, což nepříznivě ovlivňuje rychlost vstřebávání cukrů do krve.) V případě, že to nemůže, je třeba, podat pacientovi další zdroj cukrů. Diabetici naštěstí mívají pro tento případ něco sladkého u sebe. Někteří jsou dokonce pro tento případ vybaveni hormonem glukagonem a injekcí pro jeho aplikaci.

V případě, že je pacient ve stavu bezvědomí, nikdy mu nic do jeho úst rozhodně nevkládejte! Naopak zkontrolujte, zda není třeba odstranit zapadlý jazyk a neprodleně přivolejte rychlou lékařskou pomoc. Pokud selhávají životně důležité funkce, je třeba okamžitě zahájit resuscitaci.

Pozor: Nikdy v případě hypoglykemického šoku nevpichujte diabetikovi inzulín, mohli byste způsobit jeho smrt!

Prevence

Pacienti nemocní diabetem by měli dodržovat režim stanovený lékařem, aby minimalizovali riziko hypoglykemického šoku, čímž se rozumí zejména pravidelná aplikace dávek inzulinu a pravidelná konzumace menších porcí jídla se stanoveným obsahem živin.

Z hlediska ochrany zdraví a života je rovněž důležité, aby nemocní diabetem měli vždy u sebe průkaz diabetika, aby jim mohla být v případě nalezení ve stavu bezvědomí poskytnuta správná první pomoc. A jak bylo uvedeno výše, je dobré, mít u sebe i kostku nebo sáček cukru, aby bylo možné hladinu krevního cukru v případě hypoglykemického šoku okamžitě zvýšit.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here