Domů Nemoci Urologie Hypospadie

Hypospadie

Hypospadie je odborný název pro poněkud delší název – vrozený rozštěp močové trubice, který se nachází na spodní straně penisu. Jedná se o poměrně vzácnou vrozenou vadu, která postihuje cca 0,3-0,8% mužů. Název byl vytvořen z latinského názvu hypo a spados, čili pod a rozštěp. Největší problematika této vrozené vady spočívá v tom, že za normálních okolností močová trubice probíhá celým penisem, aby nakonec vyústila na špičce žaludu, když se však narodí chlapeček s touto vrozenou vadou, trubice ústí nížeji.

Když se takovéto miminko narodí, bývají z této situace rodiče velmi nešťastní, ale není to ve skutečnosti tak špatné, jak se na první dojem zdá. Dnešní moderní medicína si již umí s tímto problémem poradit.

Projevy hypospadie

Pro hypospadii je typické, že vyústění močové trubice je na spodní ploše penisu, vždy pod žaludem. Nejlehčí stavy jsou umístěny poblíž hlavičky penisu, ty nejtěžší ve spodní části penisu. Velmi zřídkavě se může stát, že se otvor dokonce nachází v oblasti šourku anebo dokonce pod šourkem. Umístění pak ovlivňuje způsob močení. Velmi často není horní polovina penisu pokryta předkožkou.

Diagnostika

Problém je obvykle odhalen hned po narození, kdy dochází k prvnímu vyšetření dítěte. Jde o zcela zjevnou vadu. I když… V některých případech, kdy není až tak výrazná, může dojít k přehlédnutí. Pak je to na vás, jestliže si všimnete atypického močení anebo umístění vývodu močové trubice jinde než na žaludu, abyste se ozvali lékaři. Někdy tento stav totiž může být způsoben tím, že předkožka chlapce ještě není zcela rozvinuta anebo se penis drží příliš dole.

Příčiny vzniku hypospadie

Hypospadie je vrozenou vadou, jejíž důvod není znám. Někdy se tento problém může zdědit. Předpokládá se, že na vině jsou hormony stimulující tvorbu močové trubice a předkožky, který je dáván do spojitosti s poruchou hormonů, jež pak stojí za abnormálním vývinem močové trubice.
Vznik vady ovlivňuje výskyt v rodině, věk matky nad 40, kouření a působení chemikálií v těhotenství.

Komplikace hypospadie

Problém je nutno řešit, pokud není léčena, tak bude mít dítě postupem času potíže s učením správného užívání toalety a v dospělosti pak hypospadie souvisí se špatnou erekcí.

Léčba hypospadie

Léčba hypospadie je chirurgická. Při operaci lékař přemístí močovou trubici tam, kam patří a pokud je to zapotřebí narovná i hřídel penisu. Operace trvá 2-3 hodiny v celkové narkóze. Jen zřídka je podle závažnosti nutné operovat 2x nebo dokonce 3x. Operace se obvykle provádí v době od 3 měsíců do 18 měsíců. Čím dříve, tím lépe. Operaci je však možno provést v jakémkoliv věku.

Komplikace po operaci

Komplikace po operaci se objevují jen minimálně. V minimálním počtu případů se může objevit píštěl, zjizvení po celé spodní straně penisu, což může způsobit potíže s močí a je nutná reoperace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here