Domů Nemoci Anatomie člověka Hypotalamo-hypofyzární systém

Hypotalamo-hypofyzární systém

HypotalamusV prvním díle článku o hormonální regulaci u člověka jsme si vysvětlili základy hormonální regulace a základní principy jak tato regulace funguje. Dnes se podíváme na jednotlivé hormony podrobněji a vysvětlíme si jejich funkci. Začneme hormony hypotalamu a hypofýzy, které řídí činnost ostatních žláz s vnitřní sekrecí.

Hypotalamus je hlavním řídícím místem celé hormonální regulace. Nachází se na spodní části mezimozku a je nervově spojen se zadním lalokem hypofýzy (neurohypofýzou) a cévně naopak s předním lalokem hypofýzy (adenohypofýzou). Má neurosekreční funkci a vylučuje dva druhy hormonů, a to:

Hormony hromadící se v neurohypofýze

Mezi tyto hormony patří antidiuretický hormon (ADH), který zvyšuje propustnost buněčných membrán pro vodu v ledvinách a umožňuje tak její zpětné vstřebávání a dále oxytocin, který působí pravidelné stahy hladké svaloviny dělohy při porodu a také ve vývodech mléčných žláz při kojení.

Regulační hormony hypotalamu

Tyto hormony jsou vedeny k přednímu laloku hypofýzy a řídí funkci ostatních endokrinních žláz (neboli žláz s vnitřní sekrecí). Na činnost těchto žláz mají buď povzbuzující účinek (liberiny) nebo naopak tlumící účinek (statiny).

Hypofýza

Podvěsek mozkový (hypofýza) se dělí na přední a zadní lalok. Zadní lalok (neurohypofýza) žádné hormony netvoří, pouze se v něm hromadí dva hormony hypotalamu, které jsou ze zadního laloku hypofýzy přímo předávány do krve. Naopak v předním laloku se tvoří hormony, které ovlivňují činnost jiných žláz s vnitřní sekrecí.

Hormony předního laloku hypofýzy (adenohypofýza)

  • Prolaktin (PRL) v těhotenství podporuje růst mléčné žlázy a vyměšování mléka v době kojení.
  • Adrenokorikotropní hormon (ACTH) řídí činnost kůry nadledvinek, která vylučuje hormony zvané kortikoidy (kortizol a aldosteron).
  • Tyreotropní hormon (TTH) řídí činnost štítné žlázy.
  • Folikulostimulační hormon (FSH) ovlivňuje dozrávání folikulů ve vaječníku.
  • Luteinizační hormon (LH) ovlivňuje vznik žlutého tělíska ve vaječníku.
  • Somatotropní hormon (STH) neboli růstový hormon podporuje růst těla, hojení poškozených tkání a je aktivní zejména v mládí.

Růstový hormon (STH) je aktivní zejména v mládí před úplnou osifikací růstových chrupavek. Jeho nedostatek se projevuje nanismem (trpasličím vzrůstem) a jeho nadbytek naopak gigantismem (nadměrným růstem). V dospělosti jeho nadbytek způsobuje akromegalii (zvětšení okrajových částí těla).

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here