Domů Nemoci Psychické nemoci Hysterie

Hysterie

Říká se, že není nic horšího, než hysterická ženská. Já však tvrdím, že je to hysterický chlap! 🙂
Musím říct, že okolo hysterie se v průběhu dějin děly věci. Nejzajímavější byly praktiky  na přelomu 19. a 20. století. Zajímavé bylo všeobecné posuzování příčiny i samotná léčba, kdy lékař ženám de facto naordinoval ruční uspokojování v ordinaci lékaře. Ostatně, právě i s hysterií má co do činění vynalezení erotických hraček, a to především vibrátoru. Pozoruhodné, že?
Nechme však minulosti a promluvme si vážně, co je to ta hysterie?

O hysterii

Hysterie je pojmenována podle latinského pojmenování dělohy, protože kdysi s ní byla tato neurotická porucha spojována. V reálu je dneska tento pojem už zastaralý, nevhodný a urážlivý. Dávno se totiž ví, že s ženskou dělohou hysterie nemá nic společného a že hysterické nejsou pouze ženy, ale i muži. Správně by se tento problém měl nazývat histrionská porucha osobnosti.
A ještě jedna věc…. ve skutečnosti je více hysterických chlapů než žen. To jsou pánové věci, že?

Příčina vzniku hysterie

Hysterie obvykle vzniká jako reakce na velmi citový, emoční prožitek, který šokuje, ohromuje, ochromuje a postižený jej nemůže anebo nechce zpracovat. Může se jednat o úmrtí někoho blízkého, silná stresová situace, existenční problémy atd. Člověk pak reaguje na různé podněty přehnaně – neadekvátně. Nebezpečné na hysterii je to, že pokud se s ní nic nedělá,  fixuje se, až nakonec daná osoba není schopna reagovat nějak jinak než hystericky. Choroba se obvykle projevuje už v dětství, naplno se však provalí obvykle okolo 16 let.

Projevy hysterie

Hysterici jsou obvykle až přehnaní extroverti, kteří mají sklon k teatrálnosti, jsou sobečtí, potřebují být neustále ve středu pozornosti, mohou to být exhibicionisté, egoisté, lidé beze studu, kteří jsou schopni udělat cirkus i před cizími lidmi a plným sálem. Nedělá jim problém dělit se s okolím i o nejintimnější detaily svého života, snadno se nechají ovlivnit, bojují s pocitem odsouzení, mají sklon si vymýšlet, lhát, hrají si na oběť, manipulují, hrají různé onemocnění až si jej jsou schopni doopravdy vyvolat. Nic neobvyklého u nich není komplikovaný vztah s rodiči, s dětmi i s partnery. Obvyklé u nich je, že požadují neustálou lásku, jinak trpí žárlivostí, vyčítají, hledají rádi na všech chyby a jsou konfliktní. Zajímavé také je, že se rádi předvádí, chtějí se líbit, sexuálně provokují a jsou citově labilní. Pozor, jednou za čas si toto chování mohou dovolit všichni bez potřeby získání nálepky HYSTERKA – HYSTERIK.

Hysterie u dětí

Pokud chceme hledat prapůvod hysterie, mnohdy je třeba jít až do dětství. Někdy zde vznikají ta největší traumata a jindy se tak dítě jednoduše narodí. Bylo totiž zjištěno, že hysterie je do jisté míry i vrozená, protože se může jednat i o poruchu  funkčnosti některých oblastí v mozku. Takovéto děti pak bývají často označovány za potížisty, zlobivce, vzteklouny a tyrany svých rodičů a okolí. Velmi často si vynucují pozornost křikem, hlasitým pláčem, scénami, záchvaty zuřivosti, předstíráním úrazu a nemocí. Pokud rodič dítěti už v tomto věku ustupuje a raději mu vyhoví, chování se fixuje a v dospělosti se pak projeví v plné síle. Postižený se tímto způsobem utvrzuje, že jeho reakce jsou správné a neuvědomuje si, že toho dosáhl ze zcela jiného důvodu, aby byl klid. Takže, pokud máte hysterické dítě zpozorněte, zatněte zuby a buďte důslední. Chce to hodně sil, ale vyplatí se vám to, nevyroste vám z dítěte velká dospělá hysterka.

I když byste ve skutečnosti hysterika zabili, obejměte jej

Když už máte někde poblíž nějakou hysterku, je nutné si uvědomit, že jsou to vlastně nešťastní a rozpolcení lidé s ohromnou potřebou být milovaní a svíraní nepochopitelným strachem. Hysterik často bojuje sám se sebou, bojí se prožitku, lásky, bojí se, že lásku nedostane, jde z etrému do extrému. Někdy má pocit, že neumí milovat a jindy si myslí, že miluje všechny. Díky tomu všemu jsou hysterici vystrašení a frustrovaní, trápí je pocit, že je nikdo nemá rád. Často se ženou za ideálem, který není možno naplnit.

Léčba hysterie

Léčba je velmi náročná, ne vždy možná a vždy je zapotřebí odborníka. Velmi dobrá je moderní psychoterapie, hypnóza a ve velmi vážných případech pak farmakologická léčba. Důležité je uvědomit si své chování, přijmout své pocity, mít se rád a brát se takového jaký je, pochopit, že láska se nedá vynutit, nic neočekávat, nemít absolutní nároky, přestat být závislý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here