Hysteroskopie je jednou z celé řady endoskopických metod, které zdravotnictví využívá k vyšetření, ale i k léčbě. Samotná hysteroskopie se pak specializuje na vyšetření děložní dutiny a děložního hrdla, přičemž bývá mnohdy doplněna o odebrání vzorku tkáně s dané oblasti.
Hysteroskopie je indikována
Indikací pro toto vyšetření anebo zákrok je mnoho. Lékař se k němu může přiklonit z důvodu abnormálního děložního krvácení, abnormálního ultrazvukového obrazu v dutině břišní, nově vzniklé bolesti při menstruaci, při krvácení po menopauze, z důvodu objasnění infertility a sterility, pakliže je zapotřebí ženu zbavit zbytků tkání po porodu nebo potratů kterých se není schopna sama zbavit, v rámci vyšetření vaginy, sterilizace anebo případně také i z důvodu kontroly stavu po gynekologické operaci nebo k určení jestli je nitroděložní tělísko umístěno na správném místě.
Přiblížení vyšetřovací i léčebné metody hysteroskopie
S pomocí speciálního endoskopu má lékař možnost prohlédnout si celou děložní dutinu a v jeho průběhu provést léčebný zákrok i odebrat vzorek tkáně. Nástroj má podobu tenké kovové hadičky s optickým zařízením na konci, které umožní detailní vyšetření dané oblasti. Hysteroskop se při tomto zákroku po pečlivé dezinfekci zavádí do dutiny děložní.
Co je možné v rámci hysteroskopie v děloze možno provést?
Léčebné užití hysteroskopie
Hysteroskopie dokáže poměrně málo invazivně a šetrně odstranit slizniční polypy i myomy. Dále dokáže odstranit i nitroděložní tělísko. Lékař dělohu může vyšetřit a dle potřeby v ní může rozrušit srůsty a jiné nesrovnalosti, které tu nemají být. Dále je možné provést také i odebrání vzorků z děložního těla a hrdla. Při hysteroskopii se provádí i kyretáž, tedy vyčištění děložní dutiny.
Jak je prováděna hysteroskopie
Hysteroskopie je prováděna dá se říct celkem běžně, kdy je možné jej provést ambulantně, ta je prováděna bez anestézie. Bohužel to je u nás možno absolvovat pouze na 5 pracovištích, včetně toho v Havířově (Gynprenatal). Jinde jsou bohužel prováděny za hospitalizace v celkové anestézii. A přitom jde vůbec o nejčastěji prováděný gynekologický zákrok, který se ve světě ambulantně provádí již více než 30 let. Zákrok je bezbolestný a trvá cca 5 – 15 minut. Některé zdroje uvádí nejdelší dobu 30 minut.
Možné komplikace po výkonu
Jako každý zákrok, nikdy vám nikdo nemůže zaručit, že vše proběhne bez komplikací, i když je fakt, že komplikace jsou vážně velmi vzácné. Pokud se objeví, tak tou nejčastější je u celkových anestézií trombóza a pak ještě i embolie. U ambulantního zákroku je riziko zánětu a krvácení nebo poškození stěny dělohy operačním nástrojem.
Po hysteroskopii
Hysteroskopie obvykle nevyžaduje nějaké zvláštní režimové opatření. Hojení trvá maximálně 2-3 týdny, kdy se může objevovat slabé špinění. V této době není vhodné absolvovat horké koupele, pohlavní styk a vyvarovat byste se měly i tampónům.