Domů Nemoci Kůže Impetigo: Jak vypadá, z čeho je

Impetigo: Jak vypadá, z čeho je

Impetigo je druh kožní infekce, kterou způsobuje streptokok nebo stafylokok. Typickými projevem onemocnění je vyrážka v oblasti obličeje nebo horních či dolních končetin. Impetigo postihuje především děti. Jaký má tato kožní infekce průběh? Jaká je léčba a jaké jsou možnosti prevence?

Impetigo se léčí podáváním antibiotik.
Impetigo se léčí podáváním antibiotik.

Nakažlivá kožní infekce

Jak bylo uvedeno výše, impetigo (název je odvozen z latinského slova interfere znamenajícího zaútočit) je vysoce nakažlivá kožní infekce, která se šíří se kontaktně, není však závažná a s použitím vhodných medikamentů ji lze snadno vyléčit. Onemocnění nejčastěji postihuje děti od narození do šesti let věku, tedy kojence, batolata a předškoláky. Mezi pacienty patří i dospělí, kteří se nejčastěji nakazí právě od dětí. Rizikovou skupinu představují pacienti s narušenou ochrannou bariérou kůže, například pacienti s akné, atopickou dermatitidou, atd.

Projevy impetiga

Kožní projevy impetiga se mohou objevit na různých částech těla, nejčastěji na obličeji. Ve valné většině případů se nejprve objeví kolem úst a nosu v podobě poměrně nenápadné červené vyrážky připomínající alergickou reakci na potraviny. Postupně se však začnou v postiženém místě tvořit puchýře. Z puchýřů se stanou vřídky a z nich pak nevzhledné boláky. Na bolácích se tvoří strupy, po strhnutí strupu z ložiska vytéká hnisovitá tekutina žluté až hnědé barvy. Toto je klasický průběh infekce způsobené streptokokem.

Pokud je zdrojem nákazy stafylolok, jsou boláky výrazně menší. Strupy se tvoří uprostřed těchto boláků. Nejvíce rizikovou skupinou jsou děti, jak z hlediska nákazy, tak i co se týče ochoty spolupráce během léčby (viz odstavec Prevence). Nezávisle na původci infekce si pacienti stěžují na nepříjemné svědění a pocit tepla vytvářející dojem, že postižené místo tepe.

Diagnostika a léčba

Diagnostiku provádí praktický nebo kožní lékař, a to na základě vzhledu vyrážky. Léčba pak závisí na stupni závažnosti. V případě méně závažné formy postačí lokální aplikace antibiotik – antibiotické masti. (Před první aplikací antibiotik se doporučuje postižené místo důkladně umýt, a to vodou a mýdlem.) Po ošetření mastí je třeba ovázat postižené místo obvazem, aby nedošlo k jejímu setření. V oblasti obličeje je toto opatření problematické. Lze použít náplast. Výhodou tohoto způsobu léčby je, že antibiotika působí pouze v postiženém místě. Těžší případy impetiga pak vyžadují celkovou léčbu – perorální užívání antibiotik. Antibiotická léčba zpravidla během několik dní zabere a projevy infekce vymizí.

Prevence

Neexistuje spolehlivý návod, jak se infikace impetigem vyvarovat. Pravdou však je, že největším zdrojem nákazy jsou dětské kolektivy, zejména pak prostředí mateřských škol. Vzhledem k výše uvedenému by se těchto míst měli z preventivních důvodů vyvarovat především pacienti s narušenou ochrannou bariérou kůže. Bakteriální nákaze lze do jisté míry předejít obecnými zásadami správné životosprávy, jako je posilování imunity (nákaze obvykle podlehnou oslabení jedinci) a dodržování správných hygienických návyků, zde jde zejména o mytí rukou.

Významnou součástí prevence je zabránit šíření další nákazy. Pokud jde o samotného pacienta, je třeba dbát na to, aby nedošlo k roznesení infekce na další části těla, z obličeje na ruce, apod. Zejména u dětí je toto problematické, protože mají tendenci si postižená místa škrábat. Z hlediska prevence je rovněž důležité nepřijít do kontaktu s nakaženou osobou, ani s ložním prádlem, oblečením, ručníky a dalšími látkovými předměty, které používá.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here