Domů Nemoci Příznaky Implantační krvácení

Implantační krvácení

Implantační krvácení je odborný název pro drobné krvácení nebo špinění v těhotenství. Mnohdy se jedná vůbec o první příznak těhotenství. Takovéto krvácení může pěkně vyděsit, ale jde zcela o neškodnou záležitost, která trvá pouhý jeden až dva dny.
K implantačnímu krvácení dochází obvykle cca 10 – 12 den po oplození. Vajíčko po početí 7 den doputuje do dělohy, kde se snaží uhnízdit do výstelky, kterou však při tom poraní. Právě toto může, ale také i nemusí vyvolat nepatrné krvácení, mimo původní menstruační cyklus. Toto krvácení může být způsobeno i hormonální nerovnováhou anebo také i blížící se menstruací. Krvácení je obvykle světle růžové anebo naopak nahnědlé barvy. Probíhá ve chvíli, kdy by vás ještě vůbec nenapadlo, že jste těhotné. Nutno říci, že se nejedná o výjimečný stav, protože až polovina těhotenství je doprovázena vaginálním krvácením. Byť je krvácení celkem nepatrné, bezbolestné a trvá chvíli, neváhejte navštívit lékaře pro potvrzení, že se jedná o “pouhé” implantační krvácení. Takové vaginální krvácení totiž může být způsobeno i něčím zcela jiným, více závažným.

Implantační krvácení

Jak odlišit implantační krvácení od jiného?

  • Implantační krvácení rozhodně nedoprovází bolest v podbřišku, těžká nevolnost, náhlé zvracení nebo závratě.
  • Krev není nikdy jasně červená, naopak je spíše narůžovělá, nahnědlá a může ji doprovázet i výtok.
  • Krvácení není silné, na kalhotkách obvykle objevíte pouze dvě kapky anebo krvavé pruhy.
  • Implantační krvácení mohou, ale také nemusí, doprovázet mírné bolesti v podbřišku. Nejde však ani o křeče, jako spíše o tahy.
  • Ke krvácení dochází po obvyklé ovulaci. Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, můžete si to poměrně snadno vypočítat. U cyklu  28 – 30 tomu bývá často mezi 13 – 16 dnem (ovulace). K implantačnímu krvácení pak dochází tak 2 až týden před začátkem pravidelné menstruace.
  • Při implantačním krvácení dochází ke změně bazální teploty, a to na 2 týdny. Teplota v tomto případě klesne pod 37 stupňů Celsia, přičemž běžně v tuto dobu bazální teplota má vyšší hodnoty.
  • K odhalení spojitosti s implantačním krvácením jsou i vedlejší příznaky těhotenství, které se již v tomto období mohou vyskytovat. Jde například o ranní nevolnost, averzi na pachy, bolest prsou, únava, zvýšená frekvence močení, výkyvy nálad a závratě.
  • Pokud se chcete ujistit, že se jedná o první příznak těhotenství, můžete zkusit i těhotenský test. Moderní velmi citlivé testy jsou schopné již v tomto období těhotenství odhalit. Některé ženy však v tomto období stále ještě nemají zvýšenou hladinu hormonu hCG. V tom případě to domácí testy neodhalí a je nutné ještě týden, dva posečkat.

Pozor, pokud je vám víc než 30 a nejste si jisti, zda jste těhotné, rozhodně s návštěvou gynekologa neváhejte. V tomto případě takovéto krvácení nemusí být pouze příznak implantačního krvácení, ale třeba i rakoviny děložního čípku.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here