Domů Nemoci Vnitřní orgány Incidentalom nadledviny

Incidentalom nadledviny

Incidentalom nadledviny je útvar, který se na nadledvině najde většinou náhodně. Nemusí totiž působit žádné potíže či jen mírné, které nenasvědčují problém s nadledvinami. Někdy může být nalezený útvar např. i cysta parazita, zánětlivá cysta, metastáza z jiného nádorového ložiska, hematom z krvácení do nadledviny…

Náhodně se objeví při magnetické rezonanci nebo CT u 4 % všech vyšetřovaných. U mladých lidí do 30 let, je to 1 %, zatímco u pacientů 70 let a starších se již nachází u  7 % vyšetřovaných.

Dělení incidentalomů:

  • Dle produkce hormonů – některé, zvláště ty menší incidentalomy neprodukují hormony, ty nad 3 cm bývají hormonálně aktivní.
  • Dle nebezpečnosti – některé nalezené incitentalomy mají charakter rakoviny, jsou tedy zhoubné, většina však bývá benigní.
  • Dle výskytu – incidentalom se může nacházet v jedné ledvině, vzácně může postihovat obě nadledviny.

Vyšetření při nálezu incidentalomu:

Pokud byl proveden snímek bez kontrastu, často se opakuje s podáním kontrastní látky, která útvar přesně zobrazí.

Je nutné provést vyšetření, které potvrdí/vyloučí hormonální sekreci. Stanovují se hodnoty nadledvinových hormonů a také se provádí stimulační testy.

Je také nezbytné zjistit, zda se nejedná o feochromocytom, tj. útvar produkující adrenalin, pacienti mívají přechodně vysoký krevní tlak a může je to i ohrozit na životě.

Provedení biopsie, tj. odebrání vzorku tkáně, které se vyšetří, zde vždy záleží na přínosnosti, zákrok je pro pacienta zatěžující, a pokud je incidentalom malý, hormonálně neaktivní, není nutné do něj „píchat“. Při podezření na feochromocytom se biopsie ani dělat nemůže, mohlo by dojít k masivnímu vyplavení hormonů, které by pacienta mohlo ohrozit na životě.

Naopak provedení ultrazvuku je často nepřínosné, incidentalom se nemusí zobrazit.

Sledování:

Je doporučováno pacienty s incidentalomem pravidelně kontrolovat, resp. snímkovat, aby se zachytil růst útvaru a případná malignizace, byť je vzácná.

Příznaky:

Příznaky se odvíjejí hlavně od produkce hormonů, tj. problémy z nadbytku hormonů adrenalinu, kortizolu, aldosteronu, pohlavních hormonů – vysoký krevní tlak, změny na pokožce, cukrovka, osteoporóza, změna ochlupení, centrální typ obezity, nedostatek draslíků…

Pokud je incidentalom obrovský, může působit příznaky z útlaku, tj. různé bolesti v zádech.

Léčba:

Většinou není nutné incidentalom nijak řešit, pouze sledovat, pokud je však hormonálně aktivní či zhoubný, je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Provádí se adrenalektomie. Je možné zvolit laparoskopickou metodu, která je méně invazivní. Provádí se většinou u nádorů menších 6 cm. Je také možné provést otevřenou adranalektomii, ta je výhodnější u pacientů s větším incidentalomem a podezřením na maligní nádor, který může být invazivní a je nutné odstranit i okolní tkáně.

Po operaci musí být pacient zajištěn hormony, aby jich neměl nedostatek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here