Domů Nemoci Gynekologie Injekce na vyvolání menstruace

Injekce na vyvolání menstruace

Injekce, která má vyvolat menstruaci, je aplikována pouze tehdy, když dochází k opoždění menstruce. Nejde o lék, který by vyvolal potrat anebo by se měl podávat v době těhotenství. Aplikuje se pouze v případě, že žluté tělísko nedostatečně produkuje hormon progesteron.

U této situace patří vynechání menstruace k základním projevům. Aplikovaná injekce dodá tělu chybějící hormon gestagen, což způsobí změnu děložní sliznice a má za příčinu krvácení. Injekce není nikdy aplikována bez předchozího vyšetření gynekologem. Jen on může rozhodnout o její aplikaci. Vyšetření může být spojeno i s ultrazvukem, jenž dokáže prokázat, zda jde o těhotenství, či nikoliv.
Ultrazvukové vyšetření dokáže odhalit i další příčiny vynechání menstruace.

Agolutin

Vynechanou menstruaci řeší injekce progesteronu, jíž se říká Agolutin. Lék se užívá k vyvolání menstruace u nedostatečné produkce progesteronu, u premenstruačního syndromu. Lék pak vyvolá krvácení a rychlé odloučení děložní sliznice.

Lék se nesmí užívat

Agolutin se nesmí aplikovat, jestliže kojíte, jestli jste přecitlivělé na nějakou z látek v medikamentu, pokud vás trápí děložní krvácení před vyloučením organické příčiny, z důvodu dysfunkčního krvácení, jež není způsobeno na podkladě užívání estrogenů, v případě, že vás trápí povrchový zánět žil, krevní sraženina, plicní embolie a nemoci jater. Zvláštní opatrnosti je nutno dbát u astmatiků, epileptiků, lidí s dysfunkcí ledvin nebo s nemocným srdcem.

Interakce

Při aplikaci injekce na menstruaci si dejte pozor na vzájemnou interakci s jinými účinky. Mohou se ovlivnit jejich účinky. Informujte proto o všem co užíváte svého lékaře. Účinek progesteronu například snižují léky na epilepsii. Hladina progesteronu se pro změnu zvyšuje s cyklosporiny, které zabraňují jeho vylučování. Progesteron může falešně snížit skutečné hodnoty hormonů štítné žlázy a oklamat tak lékaře, zda se štítnou žlázou máte problém, nebo nikoliv. Lék by neměl být aplikovat v době, kdy kojíte.

Jak je lék aplikován

Agolutin je lékem v injekční podobě, který hluboko do svalu aplikuje zdravotní sestra. K prevenci prudkého dysfunkčního krvácení u premenopauzální poruchy se aplikuje vždy v 42. den cyklu, pokud se nedostaví spontánní menstruace, a to 60 mg. Pokud se menstruace nedostaví ani po třech aplikacích této injekce, považuje se stav za stabilizovanou menopauzu.
Dále se aplikuje 60 mg tehdy, pokud se menstruace nedostaví do 14 dnů po původním termínu a pokud je vyloučeno těhotenství i nedostatečná příprava děložní sliznice či organická porucha dělohy. Preventivní aplikace je možno provádět pouze tehdy, když se prokáže nedostatečná tvorba progesteronu. Hladina progesteronu se však opakovaně kontroluje.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří nevolnost, zvracení, změna tělesné hmotnosti směrem nahoru, bolest hlavy, poruchy spánku, křeče, nervozita, deprese, velké skvrny na kůži, napětí prsů, svědění pohlavních orgánů, horečka, otok, kopřivka i kandidóza.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here