Domů Nemoci Vnitřní orgány Inkontinence (únik moči): léčba

Inkontinence (únik moči): léčba

Onemocnění zvané inkontinence znamená neschopnost udržet moč. Inkontinencí trpí dospělí různého věku, přičemž 85 procent z tohoto množství tvoří ženy.

Příčiny inkontinence jsou v podstatě dvě – ochabnutí svalů pánevního dna a náhlé stahy svaloviny močového měchýře. A proč vlastně k inkontinenci dochází? Močový měchýř je rezervoárem pro shromažďování moči, močová trubice řídí a organizuje jeho vyprazdňování a svěrač v močové trubici brání úniku moče. Pokud dojde k narušení tohoto systému, dojde k mimovolnému úniku moči.

K ochabnutí svalů pánevního dna dochází přirozeným stárnutím. Svaly pánevního dna podpírají močový měchýř a pomáhají jej uzavírat. V menopauze, v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů, dochází k tomuto ochabování nejčastěji. Dále se s ním můžeme setkat i při některých onemocněních, po těžkém porodu, při obezitě, při tělesné námaze nebo po úrazech. Druhou příčinou inkontinence jsou již zmiňované náhlé, křečovité stahy svaloviny močového měchýře. Následuje nevyhnutelný odtok moči. Zvýšená aktivita svalstva močového měchýře také vyvolává nutkání na močení.

Typy inkontinence

1. Stresová inkontinence – tak se nazývá samovolný únik moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku. K tomu dochází například při kašli, kýchnutí, skákání, cvičení, smíchu nebo při zvedání těžkého předmětu. Podstatou tohoto typu inkontinence je porušené uložení močového měchýře a močové trubice a zvýšená pohyblivost močového měchýře a močové trubice. Tento typ tvoří až 40 procent ze všech případů inkontinence.

2. Urgentní inkontinence – projevuje se náhlým nucením na močení, jemuž musí žena vyhovět. Tato nutkavá potřeba ji budí i v noci. U tohoto typu inkontinence není porušeno uložení a pohyblivost močového měchýře a močové trubice. Tvoří 30 procent všech případů inkontinence.

3. Smíšená inkontinence – tato inkontinence zahrnuje příznaky stresové inkontinence i urgentní inkontinence. Vyskytuje se ve 20-40 procentech případů.

4. Inkontinence z přeplnění – k nekontrolovanému úniku moči dochází při přeplněném močovém měchýři, aniž by měl pacient nutkání na močení. Jde tedy o neschopnost vědomě vyprázdnit močový měchýř a ta může být buď akutní nebo chronická. Ze všech případů inkontinence představuje tento typ asi 2 až 5 procent.

Možnosti léčby inkontinence

Nejprve je nutné určit, jaký typ inkontinence pacienta trápí. Teprve potom je možné uvažovat o vhodné léčbě. Je tedy nutné, aby se lidé, kteří trpí inkontinencí, obrátili na odborníka (urologa nebo urogynekologa), který správně určí typ inkontinence, podle čehož pak nasadí odpovídající léčbu.

Možnosti léčby inkontinence:

  • cvičení – posilování svalů pánevního dna pomáhá zmírnit především projevy stresové inkontinence. Cviky jsou jednoduché a pacient je může denně provádět doma.
  • léky – ty mohou zlepšit především urgentní inkontinenci. Tyto léky tlumí stahy přecitlivělého močového měchýře a snižují tak počet močení ve dne i v noci a naléhavost nucení na močení.
  • operace – provádí se výhradně při stresové inkontinenci. V současné době se provádí miniinvazivní závěsné operace močové trubice pomocí speciální pásky, která se aplikuje ze dvou drobných řezů na hrázi.
  • elektrostimulace – používá se u stresové i urgentní inkontinence a je vhodná hlavně pro lehčí stupně. Je vhodná v kombinaci s cvičením nebo jako podpůrná léčba před operací.

Někdy se může stát, že přes veškerou snahu lékařů léčba selže a pacient stále trpí občasnými úniky moči. Potom přicházejí na řadu inkontinenční pomůcky, které umožní pacientům s inkontinencí zařazení do běžného života. Jsou k dostání v mnoha typech, od vložek až po kalhotky, a jejich výhodou je výborná savost a schopnost pohlcovat zápach.

1 komentář

  1. Děkuji za tento článek, právě jsem se od maminky dozvěděla, že má s inkontinencí problém a poprosila mě, jestli bych jí na to nemohla sehnat nějaké léky nebo zjistit, co se s tím dá dělat, protože k lékaři se stydí jít a do lékárny také (bydlí v malém městě a má strach, že by si o ní všichni povídali). Zatím jsem jí našla na internetu nějaké cviky na posílení pánevního dna, které zvládne i starší člověk a koupila jsem jí v lékárně dýňové tablety, protože píšou, že pomáhají při inkontinenci, tak snad se nám podaří to společně zvládnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here