Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Intestinální metaplazie

Intestinální metaplazie

Intestinální metaplazie je také označovaná jako prekanceróza. Dochází ke změnám ve sliznici trávicího traktu (i jinde), které mohou být předstupněm rakovinného bujení. Nejčastěji se s ní setkáváme v oblasti jícnu a žaludku, kdy dochází ke změnám uspořádání sliznice, které se pak více podobá sliznici střevníIntestinální metaplazii ale může podlehnout také výstelka močového měchýře.

Intestinální metaplazie žaludeční sliznice:

Intestinální metaplazie sliznice žaludku provází chronické zánětlivé procesy, hlavně chronickou atrofickou gastritidu, která je spojená s výrazným poškozením žaludeční sliznice. Za tímto zánětem často stojí bakterie Helicobacter pylori. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, pití alkoholu, špatná strava… Vinou zánětu jsou zničeny žaludeční žlázky a poškozená výstelka je nahrazena epitelem typickým pro střevo, tj. má jednu vrstvu cylindrických buněk, které produkují hlen, jsou přítomné střevní buňky enterocyty atd.).

  • Žaludeční intestinální metaplazie může být kompletní, kdy jsou v sliznici přítomné i střevní buňky, tj. enterocyty, Panethovy buňky atd.
  • O nekompletní intestinální metaplazii žaludku mluvíme, pokud jsou přítomné hlenotvorné buňky, ale ne enterocyty. Zde je pak vyšší riziko zvrznutí do adenokarcinomu žaludku.

Intestinální metaplazie jícnu:

Pro intestinální metaplazii jícnu se využívá označení Barretův jícen. Poškozená sliznice jícnu, tj. dlaždicobuněčný epitel je nahrazen cylindrickým s pohárkovými buňkami. K poškození jícnového epitelu dochází nejčastěji vinou žaludečního refluxu, kdy dochází k průniku žaludečních kyselých šťáv do jícnu. Negativně pak může stav sliznice ovlivnit také kouření, kořeněná a horká jídla, tvrdý alkohol atd.

Tento epitel je pak ještě více náchylný na dráždění a snadno dojde k přechodu k nádorové změně.

Příznaky:

Příznaky se často odvíjejí od příčiny, které k metaplazii vede, např. pálení žáhy u intestinálních metaplazií jícnu. Bolesti žaludku, špatné trávení, kdy dochází k poklesu tvorby HCl a tím i horší denaturaci zkonzumovaných bílkovin.

Diagnostika:

Nejdůležitější součásti diagnostiky jsou endoskopické metody, při nichž se lékař přímo podívá na stav sliznice a může také odebrat vzorek tkáně na histologické vyšetření.

Léčba:

Je nutné odstranit příčinu, která tento stav vyvolala.

  • U žaludečních metaplazií je nutné vymýtit bakterii Helicobacter pylori. Léčí se antibiotiky.
  • V případě metaplazie v jícnu je nutné zajistit, aby nedocházelo k refluxu, tj. např. snížit tvorbu kyseliny chlorovodíkové, urychlit posun tráveniny, zvýšit sílu stahu jícnového svěrače atd.

Dále je nutné pravidelné sledování pacientů s intestinálními metaplaziemi, aby se včas odhalil přechod do dysplazie a karcinomů. U metaplazie se doporučuje provést vyšetření každé tři roky.

2 KOMENTÁŘE

  1. Mám často škaredou chuť v ústech.Jakoby to nešlo přímo ze žaludku,ale ze slinných žláz.Nikdo u lékařů mě neřekl od čeho to může být.Od zubů ne,mám protézy.Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here