Domů Nemoci Vyšetření Irrigografie

Irrigografie

Irrigografie je vyšetřovací postup, kterým je možné vyšetřit tlusté střevo. Vyšetření je založené na použití rentgenového záření a kontrastní látky a dalšího kontrastu v podobě vzduchu (dvojitý kontrast). Zdrojem rentgenového záření může být klasický rentgen nebo CT (CT irrigografie).

Příprava na irriografii:

Na irrigografii je nutné se připravit. Jeden až dva dny před vyšetřením je nutné konzumovat bezezbytkovou stravu, tj. s co nejmenším objemem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěnina, celozrnné pečivo) a není také vhodné maso, mléko a mléčné výrobky.

Naopak je vhodné pít hodně tekutin, včetně polévek.

Den před vyšetřením se má konzumovat lehká snídaně, k obědu se doporučuje čirá polévka a odpoledne se vypije vyprazdňovací roztok, který byl předepsán lékařem.

V den vyšetření je nutné přijít na lačno, je možné pít tekutiny, nejlépe vodu bez bublinek.

Průběh irrigografie

Před samotným snímkováním musí vyšetřovaná osoba dostat do střeva báriovou kontrastní látka. Zavádí se konečníkem pomocí rourky a kontrastní látka plní střevo postupně samospádem. Zavedený objem je většinou mezi 400 až 600 ml kontraktní látky. Dále se do střeva vpraven vzduch, aby došlo k tomu, že se střevo dostatečně rozepne.

Následně se musí vyšetřovaná osoba polohovat kolem svislé osy. Tím se zaručí, že kontrastní látka pokryje co největší plochu tlustého střeva.

Krom kontrastní látky je nitrožilně podána také látka, která omezuje peristaltiku (pohyb) střev.

Vyšetření se provádí vleže, méně často ve stoje.

Poté se provádí snímkování pomocí rentgenu.

Vyšetření trvá mezi 15 až 30 minutami.

 Po irrigografii:

Po dokončení snímkování může vyšetřovaná osoba opustit zdravotnické zařízení a nemusí dodržovat žádný speciální režim. Kontrastní látka a vzduch postupně odcházejí ze tlustého střeva.

Důvody k provedení irrigografie:

Irrigografie je lékařem předepsána, pokud je podezření na onemocnění tlustého střeva. Jedná se např. o divertikulózu, zánětlivá onemocnění střev (ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc), stavy s polypa střeva, nádorová onemocnění (benigní a maligní), pooperační stavy, střevní obstrukce, chronická anémie, hubnutí atd.

Kontraindikace irrigografie:

Kontraindikace, tedy důvody, proč nemůže být irrigografie, existují. Jsou to např. podezření na či přítomnost perforace střeva. Vyšetření se neprovádí v těhotenství, kdy může záření poškodit plod a také po nedávném endoskopickém vyšetření, při kterém byla provedena biopsie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here