Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Ischemická kolitida

Ischemická kolitida

Ischemická kolitida je zánětlivý stav tlustého střeva, který se vyvíjí z nedostatečného průtoku krve do tlustého střeva. Tato nemoc se může objevit v jakémkoliv věku, nejvíce se tomu však tak děje u lidí starších 60 let. 

Ischemická kolitida je známá rovněž i jako ischemie mezenterické tepny, mezenterické vaskulární onemocnění nebo ischemie tlustého střeva. Krevní sraženina obvykle způsobuje akutní (náhlé a krátkodobé) ischemickou kolitidu. Nutno upozornit, že akutní ischemická kolitida vyžaduje rychlou reakci, tedy urgentní léčbu a tedy i lékařskou pohotovost. Úmrtnost je totiž vysoká, pokud se na tlustém střevě objeví gangréna nebo smrt tkáně. 

Co způsobuje ischemickou kolitidu 

Ischemická kolitida nastává, když nedochází k průtoku krve do tlustého střeva. K tomu může dojít po kornatění jedné nebo i více mezenterických tepen, což pak může způsobit náhlé snížení průtoku krve, a tomu se říká infarkt. Tepny dodávají krev do vašich střev. Tepny pak mohou ztvrdnout, když se uvnitř vašich stěn tepny nahromadí tukové usazeniny zvané plak. Tento stav je znám i jako ateroskleróza. Je to běžná příčina ischemické kolitidy u lidí, kteří mají v anamnéze onemocnění koronárních tepen nebo onemocnění periferních cév. Krevní sraženina pak může zablokovat i mezenterické tepny a zastavit nebo snížit průtok krve. Sraženiny jsou přitom častější u lidí s nepravidelným srdečním tepem nebo arytmií

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik? 

Věk nad 60 let a dále pak lidé s městnavým srdečním selháním, cukrovkou, nízkým krevním tlakem, po zákrocích na aortě, užívají léky, které mohou způsobit zácpu. 

Příznaky

Většina lidí s ischemickou kolitidou trápí mírná až střední bolest břicha. Bolest se objevuje náhle a působí jako žaludeční křeče, může se objevit i krev ve stolici, bez nadměrné přítomnosti krve. Typická je i bolest břicha po jídle, naléhavá potřeba na stolici, průjem, zvracení a citlivost v břiše. 

Diagnostika

Diagnostika může být obtížná. Problém je možné zaměnit za jiný. Důležitá je proto anamnéza a vyšetření. Základem je ultrazvuk a CT cév a střev. Mezenteriální angiogram a krevní obraz na vyšetření bílých krvinek. 

Léčba

Mírné stavy jsou léčeny antibiotiky, tekutou stravou, dodáváním tekutin do žíly, léky proti bolesti. Akutní ischemická kolitida může vyžadovat trombolytika, vazodilatátory a chirurgický zákrok na odstranění blokády tepen. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here