Chodíte pravidelně k svému očnímu? I když nemáte žádné problémy a vidíte zdánlivě dobře, neměli byste vynechat ani pravidelné oční vyšetření z rámce svých preventivních prohlídek. Oční vyšetření totiž může odhalit i onemocnění, které se zraku netýkají.
Víte, že na světě žije zhruba 1,3 miliardy lidí, kteří mají nějakou formu zrakového postižení. Je sice pravda, že nejčastěji se problémy s očima objevují teprve až u čtyřicátníků. Ostatně právě od 40 by měli lidé navštěvovat svého očního lékaře jednou ročně, ať už vás problémy se zrakem trápí, nebo ne. Bohužel preventivní prohlídky jsou u nás všeobecně podceňovány. Včasné odhalení oční vady je však zásadní.
Pravidelné prohlídky u očního lékaře podchytí i závažná onemocnění
Kontroly zraku dokážou odhalit i závažná onemocnění, jež s očima vůbec souviset nemusí. Podchytit tak můžete choroby, které probíhají nepozorovaně. Jde třeba o zelený zákal. Kontrola u očního však může odhalit i cukrovku nebo vysoký krevní tlak. Oko je totiž jediným orgánem v těle, kde dají přímo a bez nutnosti invazivního zákroku pozorovat krevní cévy.
Pokud jde o preventivní prohlídky, více je zanedbávají muži, které k očnímu jdou obvykle až tehdy, když potřebují dioptrické brýle. Po 40. věku totiž začínají mít problém se čtením na kratší vzdálenost. V tomto stavu se oko hůře zaostřuje na blízko, což projevuje rozmazaným viděním při čtení, případně i únavou očí a bolestmi hlavy při delším čtení.
Smutné bohužel je, že věková hranice, kdy se začínají objevovat problémy se zrakem, se snižuje. Mohou za to počítače a mobilní telefony, které nás obklopují a u velkého počtu z nás jsou i pracovním nástrojem. Oční vady, které doposud vznikaly v mladším věku přitom byly doposud spojovány spíše s genetickými predispozicemi. Čím dál v mladším věku se rovněž objevuje i syndrom suchého oka, který se stal již civilizační nemocí. Na vznik suchého oka má přitom vliv nejen koukání do počítače, ale především pobyt v klimatizovaných prostorách. Oči tak rychleji osychají a pacienti si stěžují na řezání a pálení, chvilkami se jim vidění může i rozmazávat. Oči mohou být zarudlé nebo mohou bolet.
Jak často by měly k očnímu lékaři chodit děti?
Pravidelné kontroly zraku by samozřejmě měly absolvovat i děti. Oční vadu by měl v prvé řadě diagnostikovat dětský lékař v rámci pravidelné návštěvy. Pokud má však rodič o zraku dítěte pochybnosti, neměl by s přímou návštěvou u očního lékaře otálet. Neléčená vada v prvních letech života může totiž vést k trvalému a později i k neléčitelnému poškození zraku. Pokud jsou v rodině rizikové faktory, jako třeba šilhání, tupozrakost nebo vyšší brýlová vada rodičů, je vhodné nechat dítě především v předškolním věku vyšetřit i u očního lékaře.
Podle předpokladů je možné předcházet nebo částečně či zcela vyléčit asi 80% všech zdravotních postižení. Naštěstí je oční chirurgie tím nejrychleji se rozvíjejícím oborem na světě. Díky moderním technologiím a novým postupům se tak neustále rozšiřuje škála očních vad, které je možné odstranit nebo alespoň korigovat. Dioptrických brýlí se třeba můžete zbavit během několika minut. Šedý zákal se dnes rovněž vyřeší během několika dnů. Mnoho problémů se navíc řeší bezbolestně a ambulantně. Vždy však platí, čím dříve je problém odhalen, tím je větší šance na úspěšnou léčbu.