Ptáte se, jak dlouho brát probiotika? Probiotika představují formu doplňkových “dobrých” bakterií, které obývají vaše střevo. Pokud jste zdraví a dodržujete zdravou stravu plnou probiotických potravin, je užívání probiotických doplňků zbytečné.
Nicméně, nemocní lidé, lidé s problémy spojené s trávicím traktem, lidé dietáři, vegetariáni, s nerovnováhou, jim probiotika mohou prospět. Neexistuje však nějaká předem daná norma pro jejich dávkování. Liší se i doporučovaná délka jejich užívání. Všeobecně vzato byste je měli přestat užívat hned potom, co se vaše příznaky zlepší. Vždy se ale vyplatí poradit se o tom s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Ten bude schopen přesněji určit, zda jsou probiotika pro vaši nemoc dobrá a jak dlouho je máte užívat.
Základy o probiotikách
Vaše tlusté střevo v sobě hostí spoustu bakterií. Většinou jsou neškodné a slouží k tomu, aby zabránily škodlivým bakteriím, aby narušily trávení nebo způsobily infekční onemocnění. Jenže, snížená imunita, stres, špatná strava, užívání antibiotik, mohou vyčerpat vaše střevní bakterie a tím umožní patogenům provést hotovou zkázu ve vašem tlustém střevě. Probiotika jsou doplňky s mikroorganismy podobnými přirozeně se vyskytujícím střevním bakteriám a nabízejí alternativní zdroj posílení bakterií tlustého střeva. Nejsou to vitamíny. A nejsou potřebné užívat denně. Pomoci mohou v rámci určitých onemocnění.
Doba užívání probiotik
Přesná doba užívání probiotik se velmi těžce určuje, protože každé onemocnění má svá specifika a potřebuje jinou dobu. Faktem ale je, že každodenní užívání po dobu jednoho až dvou týdnů může zlepšit infekční průjem nebo problémy způsobené antibiotiky. Dávky se přitom mohou pohybovat od 1 do 10 miliard organismů užívaných 3x i 4x denně. U senné rýmy se třeba doporučuje, abyste je užívali po dobu 4 až 8 týdnů. Pomohou stejně i při zácpě. Vždy byste si prostě měli nejprve promlivit s lékařem, který vám řekne, jak dlouho a jaké množství užívat.
Efektivní užívání probiotik
Probiotické potraviny jsou doporučeným zdrojem pro dosažení mnohých zdravotních výhod. Fermentované, ale i nefermentované mléko, jogurty, sojové nápoje, džusy, zelenina, obsahují také probiotika. Doporučujeme tedy i kysané zelí, kefír, miso, kimchi. Při nákupu takových potravin si proto všímejte nápisu na obalu “živé aktivní kultury”. Pozor, ve vysokých teplotách mohou zemřít, takže je uchovávejte v chladu. Pokud tedy výrobce neuvádí jinak. K dosažení pozitivních účinků je zapotřebí milionů až bilionů mikroorganismů v produktu, kterého byste měli sníst dvě až tři porce denně. Pozor, probiotika nejsou určena k léčbě nemoci. A může je doprovázet i plynatost, nadýmání. Lékař by se měl postarat o hlavní příčinu onemocnění.