Domů Nemoci Ostatní Jak dlouho měřit teplotu

Jak dlouho měřit teplotu

Jak dlouho měřit teplotu teploměrem, abyste dostali přesný výsledek? Vzhledem k tomu, že byly v roce 2009 rtuťové teploměry staženy z oběhu a výroby, protože rtuť v nich je toxická a škodlivá. Na trh se dostala spousta jiných teploměrů, s nimiž je nutné měřit trochu jiným způsobem. Lidé jsou však díky tomu zmateni. A proto jsme se rozhodli tomuto problému věnovat více. 

Jak a čím měřit teplotu totiž závisí na tom, jaký typ teploměru doma máte, jakým způsobem teplotu měříte a jak velký je ten, komu teplotu měříte. Nejlepší proto bude, když se na délku měření teploty podíváme podle jednotlivých druhů teploměrů. 

Lihový teploměr

Lihový teploměr je dnes považován za klasický, protože dříve tak oblíbený a nejvíce užívaný sklepávací rtuťový teploměr již neseženete. Lihový teploměr funguje na stejném principu jako ten rtuťový, i ten musíte před použitím sklepat. Naměřenou teplotu si přečtete na analogové stupnici, která je stejná, jako u rtuťového. Teplotu s ním můžete měřit v podpaží, v ústech nebo v konečníku. Obecně se udává, že teplota v podpaží se tímto teploměrem změří za 10 minut, v ústech zhruba za 3 minuty a v konečníku za pouhé 2 minuty. Způsob odečtu pak najdete přímo na příbalovém letáku u teploměru. Za normální teplotu se přitom považuje hodnota pohybující se mezi 35,5 stupně Celsia a 37 stupni Celsii. Měření v ústech je přesnější. Horečka se zde projeví už tehdy, když teploměr ukáže 37,5 stupňů Celsia. Nejvyšší teplota je potom v konečníku. V případě měření teploty v konečníku se tedy za horečku se považují hodnoty přesahující 38 stupňů Celsia. 

Digitální teploměr

Digitální teploměr měří podobným způsobem jako ten lihový. Můžete ho tedy použít k měření v podpaží, ústech i v konečníku. Digitální teploměry bývají o něco rychlejší. Konec měření vám zahlásí zvukový signál a naměřenou hodnotu uvidíte na přehledném, často i podsvíceném displeji. Bohužel tyto teploměry jsou však často méně přesné. Existuje i tzv. rychloběžka, která vám prozradí výsledek během několika sekund. 

Ušní, čelní a bezkontaktní teploměr

Pomocí infračerveného záření měří teplotu ušní, čelní a bezkontaktní teploměr. Jsou to digitální teploměry, které však fungují na jiném principu. Čelní přiložíte na čelo, ušní vsunete do ucha a úplně bez kontaktu to pak zvládnete bezkontaktním teploměrem, kterým můžete měřit i spící dítě, aniž byste ho probudili. Teplota je změřena během vteřiny a mnohdy zvládnou ukládat naměřené teploty do historie, což vám ulehčí sledování hodnot. Nicméně, jde o nejméně přesný způsob měření teploty. 

Dudlík s teploměrem 

Pro ty nejmenší existuje ještě jedna možnost, která je nenásilná a nejlépe přijímaná. Jde o měření v ústech pomocí speciálního teploměru, který je umístěn ve speciálním dudlíku. Kouzlo spočívá v tom, že k změření teploty dojde již po chvíli dudání. Teplota se na něm ukáže na displeji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here