Domů Nemoci Kůže Jak na tvrdé paty

Jak na tvrdé paty

Ztvrdlá a rozpraskaná kůže na patách nepůsobí esteticky. Trápí nejen muže, ale i ženy napříč všemi ročníky. Není to však pouze výsledek zanedbání. Někomu se tvoří tvrdá kůže na patách rychleji zcela přirozeně. Mnohem více se tvoří i během léta, kdy chodíme hodně na boso. Ztvrdnutí pokožky se však nevyhneme ani v zimě. Jde prostě o výsledek odumřelé a nedostatečně hydratované pokožky.

Jenomže, co s tím? Je možné se vůbec ztvrdlým patám vyhnout? Skutečně na ně pomohou babské rady, nebo je zapotřebí užít něco odborníky ověřeného?

Proč nám kůže na patách tvrdne?

Neděje se tomu tak pouze proto, že je více vysušená, děje se tomu tak i proto, že chodíte v nevhodné obuvi, a to především v botách na podpatku a balerínek. Za častější tvrdnutí kůže mnohdy může i nadváha, dlouhá práce ve stoje, ale i nemoc (cukrovka, alergie nebo lupenka). Jednou z častých příčin je i plísňové onemocnění. Pokud dojde k rozpraskání pat, chození se může stát pěkně bolestivým.
Základem všeho je tedy pravidelná a pečlivá péče o paty
Chodidla patří k nejzatěžovanějším částem těla. Za jeden den ujdeme zhruba 7000 kroků, což představuje asi 160 000 kilometrů za celý život. Naše nohy si proto péči rozhodně zaslouží.

Jak odstraňovat ztvrdlou kůži na patách?

Hlavně pěkně opatrně. Dříve, než se do toho dáte, nejprve svá chodidla namočte do teplé vody se solí a olejem. Vyčkejte, aby kůže na nich dostatečně změkne. Ztvrdlou kůži pak opatrně odstraňujte s pomocí pemzi, s níž přejíždějte po kůži. K odstraňování kůže existují i kovové seřezávače, ty však mohou být nebezpečné, a proto patří do rukou zkušeného, ideálně profesionála. Nebezpečné je možné zranění, které byste si zde způsobili, protože v těch nejhorších případech mohou skončit i amputací (u cukrovky anebo u lidí s uzávěry žil a tepen dolních končetin). U nemocných není domácí péče o nohy příliš vhodná, protože je zde největší riziko ublížení. Doma pak na odstranění staré kůže můžete užít i elektrický pilník nebo brusku. Skvělými pomocníky jsou i různé peelingy. Ať už odstraníte ztvrdlou kůži jakýmkoliv způsobem, nezapomeňte svá chodidla po očištění od staré kůže pěkně promazat kvalitním krémem, jež kůži zjemní, hydratuje a vyživí.

Alternativní prostředky péče o ztvrdlé paty

Zkuste do vody vedle oleje přidat i sušené droždí a pytlíky sody. Budete se divit, jak vaše paty změknou a jak snadno pak půjde odumřelá kůže odstranit.
Pro lepší zbavení tvrdé kůže můžete použít i citron. Šťáva napomáhá k změkčení i snadnějšímu odstranění. Nezapomeňte si však potom nohy důkladně opláchnout čistou vodou a důkladně promazat.
Do lázně můžete přidat různé vonné oleje, ale i bylinky. Pomohou vám zbavit se nejen bolesti, podpoří relaxaci, ale také působí protizánětlivě a protiplísňově.

Víte, že již existují speciální jednorázové ponožky, které si natáhnete na nohy, necháte je působit přes noc a ráno je stáhnete? Nohy pak máte jako miminko.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here