Domů Nemoci Dětské nemoci Jak odstranit noční pomočování

Jak odstranit noční pomočování

Noční pomočování trápí u nás každé páté dítě ve věku 5-12 let. Za noční pomočování je přitom možné označit stav, kdy v průběhu noci dochází k mimovolnému úniku celého obsahu močového měchýře v průběhu spánku. Mluvit o něm můžeme tehdy, když k němu dojde alespoň 2x za měsíc. Proč se tomu tak děje? A co za to může? Pokusíme se vám odpovědět…

O nočním pomočování

Nočním pomočováním v České republice trpí až 60 000 dětí. Jde tedy o časté onemocnění, jehož příčiny mohou být různorodé.

Příčiny nočního pomočování

Příčin nočního pomočování u dětí může být ihned několik. Ne vždy za to však může psychika. Pomočovat se totiž mohou i zdravé a spokojené děti, které nemají žádné problémy. Příčina může být spojena genetikou, nedozrálým mozkem, který nedokáže močový měchýř včas upozornit na přeplnění. Viníkem může být i stres, konzumace určitých potravin a nápojů (čaje, kávy, Kofoly, čokolády apod.), zácpa, která tlačí na močový měchýř. Příčinou může být i porucha funkce močového měchýře, špatné návyky příjmu a výdeje tekutin (přílišné pití před spaním), porucha sekrece antidiuretického hormonu, náměsíčnost, vrozené vady, alergie a užívání některých léků.

Úskalí nočního pomočování

Noční pomočování je nutné řešit, protože dítěti snižuje sebevědomí, deptá ho a ztěžuje jeho zařazení do kolektivu. Podceněním problému navíc může způsobit mnohem závažnější problémy, pokud jsou potíže spojeny kupříkladu s poruchou močového měchýře. Neváhejte proto s návštěvou lékaře. Čím později, tím hůře. následná léčba pak bude mnohem těžší a složitější.

Ještě horší než přehlížení je trestání

Své děti za noční pomočování netrestejte, už tak je to pro ně trapné, ponižující a nepříjemné. Raději vzniklý problém jděte včas vyřešit, a to s dětským lékařem. Ať už je příčina banální anebo závažná, je zapotřebí ji odhalit a co nejdříve se s ní utkat.

Diagnostika

Vyšetření u lékaře je spojeno se vstupním rozhovorem, při němž lékař vytvoří anamnézu, čili obrázek toho proč, za jakých okolností, jak často k nočnímu pomočování dochází. Můžete si vést i tzv. mikční kartu, která prozradí spojitost s úplňkem, stresem, jiným cyklem a pomůže také vyloučit i případnou infekci. Dále může dítě odeslat na uroflowmetrii, což je jednoduché bezbolestné vyšetření, při němž má dítě na hýždích a stehnech elektrody, které snímají funkci svěrače a zaznamená proud moči. Vhodné je i sonografie močového měchýře se zbytkovou močí v močovém měchýři.

Jak odstranit noční pomočování

S odstraněním nočního pomočování pomůže úprava pitného režimu, důsledné trvání na vymočení před spánkem a dopřání dítěti dostatek kvalitního spánku. Důležité je naučit dítě relaxovat, zklidnit jej a zbytečně jej nestresovat. V některých případech mu může pomoci i medikace (podávání hormonu ve spreji anebo v tabletách), včetně práce s psychikou dítěte. A hlavně, buďte trpěliví a citliví. Žádné vyčítání, hanění nebo ponižování. Zapomeňte na slova “to je ale ostuda”, “už jsi velký” apod. Také počítejte, že všechno chce svůj čas.

1 komentář

  1. Synovi je 6 a obcas se pomoci v noci, ale je to cim dal lepsi. Premyslim o nejakych specialnich plentkovych kalhotkach.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here