Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Jak odstranit zubní kámen: Odborně i doma

Jak odstranit zubní kámen: Odborně i doma

Krásné zuby jsou dnes vysloveně povinností. Zanechat dobrý první dojem je totiž důležité a kolikrát nemáte druhou šanci. Ne však každému je krásný úsměv dán do vínku. Za mnohé si však můžeme sami, protože o svůj chrup nepečujeme tak, jak bychom měli. Přitom pravidelná domácí péče je nejefektivnější a nejlevnější. Souvisí přitom nejen s očistou, ale i s tím, jakou potravu přijímáme, protože ta významně ovlivňuje barvu zubů, kazy i tvorbu zubních kamenů.

Jak zubní kámen vzniká?

Na tvorbě zubního kamene se přitom podílí konzumace sladkého, kyselého  dále pak nedostatečná anebo nesprávná ústní hygiena, kdy pak stačí pouze párkrát odbýt čištění zubů a povlak na zubech postupně zhoustne až se promění v kámen. I když nebolí, je zdrojem mikroorganismů, které pak mohou způsobit další zdravotní problémy. V nejhorším případě mohou dotyčného připravit o zuby.

Co zubní kámen způsobuje

Zubní kámen se zubním plakem způsobují zánět dásní. Zdravá tkáň, která je původně růžová a pevně obepíná zub se změní v zarudlou, prokrvenou, oteklou a samovolně krvácející. Pokud ani zde postižený nezareaguje, onemocnění se prohlubuje. Plak (zubní kámen) se dál ukládá kolem krčku, v mezizubním prostoru a hlavně pod úrovní dásně (ta zub již zub neobepíná, ale je volná). Následně dochází k úbytku kosti a vzniká paradentóza. V případě, že nadále budete problém podceňovat a nijak neřešit, může v konečném důsledku dojít ke ztrátě zubu.

Jak odstranit zubní kámen?

Ještě donedávna bylo odstraňování zubního kamene poměrně drastické, nepříjemné a bolestivé, kdy za pomocí speciálních nástrojů (tzv. kyret) dojde k ručnímu seškrabání kamenů ze zubů. Dnes je to již zastaralé. Dentální dentistky užívají ponejvíce ultrazvuk, kteří pomohou očistit a vyhladit povrch zubů. Pro úspěch je nutné zuby očistit dokonale. Povrch zubu musí být i okolo kořene hladké.

Naučte se správně starat o dutinu ústní

Čištění dutiny ústní je základem a prevencí, aby došlo k recidivám. Dnes již však sama o obě nestačí, a proto by měla být doplněna o pravidelné čištění zubů dentální hygienistkou.

Jak odstranit zubní kámen doma?

Existuje spousta rádoby zaručených receptů na odstranění zubního kamene doma. V reálu doma odstraníte pouze to, co je na povrchu a co je vidět, nikoliv však to, co je pod tkání v okolí kořene. Spíše vám proto poradíme s prevencí, které eliminují rizika zvýšeného výskytu.

  • K nejběžnějším trikem je čištění zubů s použitím sody, soli a trochy vody. Tento proces byste neměli opakovat příliš často, protože soda může pro změnu zuby poškodit.
  • Vedle klasického čištění užívejte pravidelně i vyplachování ústní dutiny.
  • Zuby pozitivně ovlivňuje konzumace sýru švýcarského typu pro neutralizování kyselin.
  • Dalšími pozitivními potravinami jsou rajčata, jahody, jablka, citrusové plody, paprika, papaya, bobulové ovoce. Je tomu tak proto, že obsahují velké množství vitamínu C, jež plak na zubu změkčuje a pomáhá jej odstranit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here