Těhotenství lze poznat na základě několika skupin různých příznaků. Nejčastěji zmiňovaným, a zároveň prvním zaznamenaným příznakem je vynechání menstruace. Některé z příznaků na sobě však může těhotná žena pozorovat ještě dříve, tedy v prvních dnech a týdnech po oplodnění. Je si však třeba uvědomit, že těhotenství je velice individuální záležitost, a příznaky se u jednotlivých budoucích maminek značně liší.
První příznaky těhotenství
První příznaky těhotenství jsou velmi často podceňovány, a to z toho důvodu, že se velmi podobají příznakům
premenstruačního syndromu. Jsou jimi především změna nálad, zvýšená podrážděnost nebo plačtivost, nepříjemné pocity v oblasti podbřišku, suchá sliznice ve vagíně a s tím spojená ztráta zájmu o sexuální aktivity, dále pak bolesti hlavy, změny chuti k jídlu a zvýšená únava. Některé ženy a dívky rovněž pociťují napětí v prsou a mohou se u nich objevit ranní nevolnosti. Nevolnosti však nemusí být jen v první části dne, ale kdykoli v jeho průběhu. Poměrně velká skupina žen udává, že jim v prvních dnech těhotenství vadilo cestování dopravními prostředky, zejména autobusem a autem. Některé z výše popsaných prvních příznaků těhotenství mohou gravidní ženy doprovázet po větší část těhotenství.
Typické příznaky těhotenství
Jak již bylo uvedeno, za typický příznak těhotenství je považováno vynechání menstruace. Ten má velký význam zejména u žen, které mají pravidelný menstruační cyklus. Menstruace v těhotenství však nemusí úplně vynechat, ale může se projevovat slabším krvácením, které má charakter spíše špinění. Pokud jsou přítomny i další, výše uvedené příznaky, je vysoká pravděpodobnost, že je žena v jiném stavu. Vynechání nebo opoždění menstruace může být způsobeno také například stresem nebo nedostatečnou výživou. Mezi typické příznaky těhotenství rovněž patří častější nucení na močení způsobené růstem dělohy a jejím tlakem na močový měchýř. Dále může docházet ke změně kvality pleti, některým ženám se začne pleti nadměrně mastit, může se objevit i akné, jiné mají naopak v těhotenství pleť krásnější než běžně. Stejně jak může docházet ke změnám kvality vlasů.
Váhový přírůstek v těhotenství
Pro těhotenství je rovněž typický váhový přírůstek. Jeho velikost a rozložení do jednotlivých lunárních měsíců je však zejména v prvním a na začátku druhého trimestru velmi individuální. Některé maminky přiberou na počátku několik kilogramů, jiné naopak vlivem častých nevolností naopak zhubnou. Největší váhový přírůstek zaznamenává většina těhotných žen během druhého trimestru.
Těhotenský test
Osvědčenou pomůckou používanou k potvrzení gravidity jsou těhotenské testy. Běžné těhotenské testy se doporučuje provádět nejdříve 5. týden předpokládaného těhotenství. Dříve není jejich spolehlivost příliš vysoká. Existují však také testy, které dokážou diagnostikovat těhotenství dříve. Princip těhotenských testů je založen na detekci hormonu HCG (tzv. těhotenského hormonu) v moči. Těhotenské testy jsou volně prodejné v lékárnách i drogeriích a jejich ceny se pohybují od 30 Kč do 300 Kč.
Návštěva gynekologické ambulance
I přes vysokou spolehlivost těhotenských testů, těhotenství může jednoznačně potvrdit až lékař, a to na základě ultrazvukového vyšetření, které se doplňuje krevními odběry a případně i dalšími vyšetřeními. Pokud netrpí žena závažnými zdravotními obtížemi (ranní nevolnosti jsou považovány za typické příznaky), je obvyklé navštívit gynekologickou ambulanci mezi 8. až 12. týdnem těhotenství. Od ukončeného 12. týdne těhotenství pak může gynekolog vystavit těhotenskou průkazku. Do gynekologické ambulance pak v rámci těhotenské poradny dochází budoucí maminka v lékařem stanovených intervalech až do porodu.
Foto: Freeimages.com