Domů Spánek Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Všichni dobře víme, že našemu organismu prospívá, když chodíme spát před půlnocí. Jedno české přísloví dokonce říká, že to, co před půlnocí nenaspíme, po půlnoci nedospíme. Co ale dělat, když poctivě ulehneme do postele kolem jedenácté a ne a ne usnout? Přečtěte si naše tipy na rychlé a snadné usínání!

Proč nemůžeme usnout

Problémy s usínáním občas potkají každého dospělého a nevyhýbají se ani dětem. Obvykle souvisí s naším duševním rozpoložením, můžeme mít například obavu z činnosti, která nás následující den čeká, nebo nám nedá spát nějaký osobní či pracovní problém. Pokud Vás ale obtěžují problémy s usínáním pravidelně a druhý den jste unavení, protože Vám čas, po který jste se dívali na strop nad postelí, chybí, je čas, s tím něco dělat. Než sáhnete po prášcích na spaní, které jsou návykové, přesvědčte se, zda se nedopouštíte některého z níže uvedených prohřešků proti zdravé životosprávě, která se může mimo jiné projevovat problémy s usínáním.

Prevence problémů s usínáním

Právě dodržováním zdravé životosprávy totiž můžete problémům s usínáním účinně předejít. Co se jídla týče, poslední pokrm bychom měli konzumovat nejpozději dvě hodiny předtím, než jdeme spát. Na noc rovněž není radno jíst těžká jídla, jako jsou uzeniny, houby a smažené pokrmy. Po 18. hodině bychom neměli pít nápoje s obsahem kofeinu, především kávu. Totéž platí o kouření, neboť nikotin má povzbuzující účinky. Usínání neprospívá ani stres. Z tohoto důvodu se nedoporučuje umisťovat pracovní koutek do místnosti, kde spíme, nebo řešit závažné problémy večer před spaním.

Tipy na rychlé usnutí

A nyní již ke slíbeným tipům na rychlé usnutí:

1) Než jdete spát, v ložnici vyvětrejte.

2) Před spaním si můžete dát sklenku piva.

3) Vypít můžete také teplé mléko s medem nebo levandulový čaj.

4) K večeři jezte sacharidová jídla – například brambory. Dát si můžete také ovocný jogurt nebo tvaroh, mléčné výrobky s obsahem cukru totiž zvyšují tvorbu hormonu, který pomáhá lépe usnout – serotoninu.

5) Velmi důležitý je dostatek pohodlí – pohodlné by mělo být nejen Vaše pyžamo, ale i polštář.

6) Někomu skutečně pomáhá počítání oveček. Místo nich samozřejmě můžete počítat cokoli jiného, co Vás nestresuje. Například věci, které se Vám daný den podařily.

7)  Nespěte během dne. Místo šlofíka po obědě běžte raději na vycházku do přírody.

8) Pravidelně cvičte, ne však večer před spaním.

9) Choďte spát vždy ve stejnou dobu včetně dnů volna. Tělo si tak navykne na pravidelný režim.

10) Dejte si před odchodem na lůžko horkou sprchu nebo koupel. Levandulová koupel navozuje rychlé usínání.

11) Dopřejte si před spaním partnerskou relaxační masáž.

12) Dodržujte před spaním svůj rituál, který má podobné účinky jako chození spát ve stejnou dobu. Můžete si třeba číst, nebo si pouštět svou oblíbenou skladbu.

13) K rychlému usnutí přispívá i sex. Nebo relaxační cvičení.

14) Zařiďte si svou ložnici co nejútulněji – útulném prostředí se dobře usíná.

15) Spěte při teplotě, která Vám vyhovuje. Obecně platí, že ložnice by měla být chladnější s teplotou kolem 20 stupňů Celsia, pokud jste ale teplomilní, nedělejte si násilí. Pro rychlé usínání je důležité, cítit se spokojeně a pohodlně.

Jak rychle usnout

Kdy jít k lékaři

Pokud žádný z uvedených tipů nezabere (a máte přitom pocit, že se nedopouštíte žádného závažného prohřešku proti zdravé životosprávě), měli byste navštívit lékaře, který Vám může pomoci. Spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb a jeho délka a kvalita ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. Dlouhodobý spánkový deficit zvyšuje krevní tlak a tím i riziko infarktu. Dále je spojen s větší náchylností k infekcímdepresím a dalším zdravotním obtížím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here