Domů Nemoci Ostatní Jak se dostat na medicínu?

Jak se dostat na medicínu?

V České republice je 8 lékařských fakult. Tři jsou v Praze a po jedné v Plzni, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě. S výjimkou ostravské lékařské fakulty, která byla otevřena až v letošním roce a je tudíž předčasné jakkoli tuto školu hodnotnit, lze říci, že kvalita a úroveň ostatních lékařských fakult je více méně dobrá. Úspěšným absolvováním kterékoli z lékařských fakult pak získáte titul MUDr. (Medicinae Universae Doctor).

Nejsem příznivcem diskuzí a sporů o to, která fakulta je kvalitnější, kde jsou profesoři hodnější, apod. Věřím, že poctivou a tvrdou prací lze dostudovat jakoukoli školu a stejně tak se i na jakoukoli školu dostat.

Studium medicínySám jsem se letos, ve svých 37 letech, dostal na 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze poté, co jsem nejprve neuspěl u ústního pohovoru na 2. lékařské fakultě, kde jsem byl po prvním kole 152., ale u pohovoru jsem totálně vybouchl. Mám tedy za sebou jak negativní tak pozitivní zkušenost. Když jsem se tedy dokázal na medicínu dostat já, takový dědeček, dokáže to každý kdo se na přijímací zkoušky zodpovědně připravuje.

Na všechny lékařské fakulty se dělají přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie. Na některých školách se píše ještě test všeobecných předpokladů ke studiu, což není nic jiného než psychologický test a je to v podstatě taková sázka do loterie, na kterou se nedá naučit a musíte spoléhat na vaši přirozenou inteligenci.

U některých fakult budete muset kromě písemného testu absolvovat ještě ústní pohovor, který je nemilosrdným sítem a slouží fakultám k tomu, aby si vybraly skutečně ty nejlepší z nejlepšíh studentů, u kterých existuje největší šance, že školu dostudují.

A jak se na přijímačky na medicínu připravit?

Příprava na písemnou část přijímacích zkoušek na lékařskou fakultu

Důležité je nenechávat všechno na poslední chvíli a učit se pokud možno průběžně. Podle mého názoru a zkušeností stačí pro kvalitní přípravu na přijímačí zkoušku na medicínu hodina studia denně po dobu 3 – 4 měsíců před přijímacími zkouškami. Mě se osvědčilo koupit si učebnice z edice Odmaturuj z…, tedy Odmaturuj z fyziky, Odmaturuj z chemie a Odmaturuj z Biologie a z nich se připravovat. Knížky koupíte třeba v tomto e-shopu. V biologii je kladen velký důraz na genetiku člověka, takže jsem si ještě z internetu stáhl vybrané aspekty lékařské genetiky od profesora Kočárka. Rozhodně všem doporučuji pořídit si také modelové otázky, které vydávají 1. a 2. lékařská fakulta. Podle mého soudu stačí pořídit modelové otázky pro 2. lékařskou fakultu a ty si alespoň 2 – 3x před přijímačkama projít. Modelovky koupíte na příslušné fakultě za pár korun.

A pak je potřeba se na přijímačky připravit. Prostě klasika – přečíst si všechny knížky, naučit se z chemie základní výpočty (ph, molární hmotnost, látkové množství, koncentrace, hmotnostní zlomky). U fyziky doporučuji také vypočítat nějaké ty příklady, abyste si lépe znalosti upevnili a osvojili. Hodně to pomůže, protože na 3. lékařské fakultě byla fyzika jenom o počítání, takže kdo to umí dokáže to v pohodě dát. Je také dobré naučit se počítat pokud možno zpaměti a bez kalkulačky, protože například na té 3. lékařské fakultě tohle u přijímaček chtěli a je docela opruz, když člověk neumí dělit a násobit bez kalkulačky.

Poté co se naučíte určitý úsek, doporučuji vždy projít si modelové otázky a zkusit si je vypracovat. Do přijímaček doporučuji modelové otázky projít alespoň 3x.

Pokud se budete opravdu zodpovědně připravovat nemusíte se přijímaček na lékařskou fakultu vůbec bát.

Příprava na ústní pohovor

Některé lékařské fakulty (například 2. nebo 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze) mají dvoukolové přijímací řízení. Pokud uspějete v prvním kole (písemný test z fyziky, chemie a biologie a někdy i test všeobecných studijních předpokladů), postoupíte do druhého kola, kterým je ústní pohovor. Na něj se nedá moc připravit, prostě si vytáhnete téma a musíte o něm něco říci. Hlavně se nesmíte sesypat i když třeba o daném tématu nevíte vůbec nic. Já jsem neudržel nervy na uzdě u přijímaček na 2. lékařskou fakultu a totálně jsem vyhořel. Je potřeba prostě působit pokorně, ale současně i sebevědomě a nebát se obhájit si svůj názor.

Tak ať se vám přijímací zkoušky na lékařskou fakultu podaří!

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here