Domů Nemoci Psychické nemoci Dysmorfofobie

Dysmorfofobie

Dysmorfofobie je psychické onemocnění, které se projevuje závislostí na estetických operacích.  Člověk který trpí tímto onemocněním se nedokáže vyrovnat se svým zevnějškem, i když objektivně žádnou vadou netrpí a těší se na operace, protože věří, že pak bude všechno v pořádku.

Asi nejznámějším dysmorfofobem byl slavný popový zpěvák Michael Jackson, který již bohužel není mezi námi.

Dysmorfofobie
Dysmorfofobie

Estetická chirurgie zažívá dnes nejen v Čechách obrovský boom. Jen v České republice je 150 atestovaných platických chirurgů, z nichž 80 vykonává také estetické zákroky. Každý rok se u nás provede více než dvacet pět tisíc plastických operací.

Podle statistik vedou plastiky prsou, následované operacemi očních víček a liposukcemi. Přestože plastické operace nejsou bez rizika (například v loňském roce v České republice zemřely dvě pacientky při plastické operaci – jedna z důvodu neviditelné srdeční vady a druhá na plicní embólii v důsledku celkové anestézie), ordinace plastických chirurgů navštěvují stále častěji mladé slečny ve věku 17 – 18 let, kterým bohatý tatínek nebo přítel rádi zaplatí zkrášlující operaci, i když to kolikrát vůbec není potřeba.

Rekordmankami v počtu plastických operací jsou Cindy Jackson a Angela Bismarch, do kterých skalpel plastického chirurga zajel sedmačtyřicetkrát, respektive dvaačtyřicetkrát.

Psychoterapeut Tomáš Rektor v rozhovoru pro časopis Týden říká, že je potřeba naučit se mít rád sebe sama a vybudovat si zdravé sebevědomí na jiných základech než je vzhled.

Příroda je rozmanitá a tuto rozmanitost bychom se měli naučit pokorně přijímat a ne se za každou cenu snažit vypadat jako ideál ženské nebo mužské krásy.

I plastická operace se nemusí povést, a pak můžete dopadnout jako Jocelyn Wildenstein, americká herečka švýcarského původu, které plastické operace dokonale znetvořily obličej.

Co vy na to? Uvažujete o plastické operaci nebo jste již nějaký zákrok podstoupili?

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here