Fyzioterapeuta nezaměňujte s masérem. Masérem může být kdokoliv, kdo absolvuje masérský kurz a získá povolení k podnikání k dané činnosti. Fyzioterapeut ke své práci potřebuje vysokoškolský titul nebo musí absolvovat magisterský program na vysoké škole.
K vystudování je nutné zvládnout tříleté bakalářské studium na vysoké škole. Po třech letech studia pak získají titul Bc. a po pětiletém studiu titul Mgr. Vedle vysokoškolského studia se fyzioterapeuty mohou stát i ti, co absolvují odborné tříleté studium na vyšších zdravotních školách. Jde o obor diplomovaný fyzioterapeut. Existuje shodný obor na středních zdravotnických školách, kde je jak označení fyzioterapeut, tak i rehabilitační pracovník.
V čem spočívá studium fyzioterapie
Pokud se chcete stát fyzioterapeutem, musíte získat odborné znalosti v anatomii, fyziologii, patofyziologii, fyzikální terapii, ortopedii, traumatologii, neurologii, chirurgii, první pomoci, masáži a ještě spoustu dalšího. Důležitou součástí studia je praxe. Ta je spojena se stážemi v nemocnicích a fyzioterapeutických ambulancích.
Ani po úspěšném ukončení studia nemají vše ukončeno, jelikož tento obor se neobejde bez celoživotního vzdělávání.
Přijímací zkoušky
Přijímací zkoušky se skládají ze dvou částí. V první části je písemný test z biologie, chemie a fyziky v rozsahu učiva pro gymnázia. Součástí je i Jacikův motorický test, který prověřuje obratnost, sílu a vytrvalost. Škol zaměřených na fyzioterapii je u nás více než dost. Je proto snadné si vybrat. Jde například o ČVUT, fakulty tělovýchovy všechny lékařské fakulty.
Jaká je náplň práce fyzioterapeuta?
Fyzioterapeut diagnostikuje, léčí a věnuje se i prevencím poruch celého pohybového aparátu. Pracuje se svaly, měkkými tkáněmi, klouby, kostmi, vnitřními orgány a nervovým systémem. Jde o zdravotnický personál, jež spolupracuje s dalším zdravotnickým personálem.
Potom, co k němu nemocný přijde a sdělí mu svůj problém, vyšetří ho, najde pro nemocného tu nejlepší terapii. Použít může své unikátní hmaty, odblokuje zablokovaná záda, stabilizuje danou oblast, naučí vás autoterapii.
Fyzioterapeuti pracují ve svých ambulancích, v nemocnicích, na klinikách, v lázních nebo domovech důchodců. Mohou pracovat samostatně, ale mohou být i součástí rozsáhého týmu.
Nejčastěji řeší bolesti v zádech nebo poúrazové stavy. Velmi časté jsou rovněž i bolesti v hrudní, bederní páteři. Lidé si i hodně stěžují na bolavá kolena, kyčle, ramena, blokády žeber.
O čem je vlastně fyzioterapie
Fyzioterapie využívá sílu a mechanického pohybu (biomechaniky nebo kineziologie), manuální terapii, cvičení elektroléčby k řešení problémů spojených s pohyblivostí, bolestí a funkčností. Léčí, zlepšuje kvalitu života. Edukuje nemocného.