Domů Zdravotnictví Jak se stát psychologem

Jak se stát psychologem

Ptáte se, jak se stát psychologem? K tomu, abyste se stali akreditovaným psychologem, potřebujete zvládnout pětiletý magisterský obor psychologie, případně tříletý bakalářský a následně o dvouletou navazující nástavbu magisterského studia. 

Proč studovat psychologii

Protože s psychologií proniknete do podstaty psychických procesů a fungování lidské mysli. Studium psychologie vám umožní pomáhat lidem, kteří prochází psychickým onemocněním, prochází si těžkými životními okamžiky nebo se vyrovnávají mimořádnou životní událostí. Získáte znalosti a dovednosti pro podporu jednotlivců v jejich osobnostním rozvoji od dětství až po stáří. Můžete pracovat v oblasti klinické, poradenské, dopravní i psychologii práce. Můžete pracovat v nejrůznějších institucích, soukromých firmách nebo můžete mít i vlastní praxi. Schopnost odhalovat, proč se kdo chová tak, či onak se vám bude hodit. Můžete pracovat i v kriminalistice, sportovní psychologii nebo psychologii reklamy. 

Jak se stát psychologem

V České republice je to zpravidla absolvent filozofické fakulty. Nikdo jiný. Absolvent medicíny je psychiatr. Absolvent bakalářského oboru psychologie má základní odborné znalosti vybraných psychologických disciplín. Orientuje se ve zvoleném spektru psychologických aplikací, zná základy postupů a odborných dovedností, které mu umožní propojení s poznatky vybraných sociálních a humanitních věd s poznatky biologických základů psychologie. 

Kde studovat psychologii

V Česku můžete studovat psychologii na 5 veřejných a 3 soukromých vysokých školách s akreditací MŠMT. Kromě nich tu jsou i další programy, které nabízí speciální obory jako manažerská psychologie, sociální práce, speciální pedagogika, sociální pedagogika a další učitelské obory. Psychologii u nás můžete studovat na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (Pedagogická fakulta obory Arteterapie a Psychologie), Masarykově univerzitě (Fakulta sociálních věcí umožňuje studium psychologie a to samé i Filozofická fakulta), Ostravské univerzitě (Filozofická fakulta nabízí studium psychologie a Pedagogická fakulta psychologii se zaměřením na vzdělávání), Univerzitě Karlova v Praze (Filozofická fakulta nabízí obor psychologie a Pedagogická fakulta pak studium Psychologie s rozšířením o speciální pedagogiku) a také na Palackého univerzitě v Olomouci (Filozofická fakulta – psychologie). Soukromé školy jsou všechny v Praze. 

Přijímací zkoušky

Přijímací zkoušky jsou obvykle vícekolové. V prvním kole se zjišťují oborové a společenskovědní znalosti, všeobecný přehled a studijní předpoklady. To se zjišťuje pomocí testů a někdy i znalosti biologie. V druhém kole je ústní pohovor s nastudovanou literaturou a také rozhovorem o důvodu volby oboru, posouzení motivace a předpokladů pro pro pro profesi psychologa. Může to zahrnovat také talentovou zkoušku v případě arteterapie nebo také zkoušku z jazyka. u víceoborových studií je nutno počítat se zkouškou z dalšího oboru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here