Domů Nemoci Ostatní Jak se vyrovnat se stárnutím

Jak se vyrovnat se stárnutím

Jak se vyrovnat se stárnutím? To nemusí být jednoduché, ale nebojte, pokud jste zjistili, že trávíte příliš času díváním se do zpětného zrcátka, nejste sami. Nedávný výzkum zjistil, že touto zkušeností projde každý třetí člověk starší 60 let. 

Je vám přes 50

Pro mnoho lidí je polovinou života doba po 40. roku života. Je to doba, kdy naše budoucnost už není děsivou neznámou a naše minulost je něčím, čemu se můžeme smát. Naše přítomnost je potom naplněná, plná manželství, dětí, kariéry a obecného uspokojení z poznání. Víme, kdo jsme a co od života chceme. Není tedy divu, že po čtyřicítce můžeme cítit jistou melancholii, kdy se potom budoucnost může jevit jako nejistá. 

Vaše rodina vás může přivádět k šílenství

Lidé středního věku nejsou ze své podstaty více vystresovaní než mladší lidé, ale faktem je, že ten typ stresu je jiný. Výzkumy ukazují, že pouze 8% mladých dospělých neuvádělo žádné každodenní stresory ve srovnání s 12% dospělých ve středním věku a 19% starších lidí ve věku 60-74 let. Lidé středního věku měli přitom ale větší pravděpodobnost, že mohou zažívat konflikty s dětmi, takže jejich stárnutí může být pak přenesen i na vztahový stres s přáteli a s rodinou. 

Cítíte se ztracení a osamělí 

Když vědci z jiné instituce zkoumali faktory, které přispívají k psychické pohodě, zjistili, že některé jsou genetického původu, ale některé jsou založeny na smyslu pro smysluplnost a dobré sociální síti. Když jdeme do důchodu a rozloučíme se s kariérou, pokud nebudeme opatrní, abychom zůstali aktivní jinými způsoby, riskujeme ztrátu sociálních sítí a pocitu vlastní hodnoty. 

Výzkum také zjistil, že dalším klíčovým spouštěčem krizí v pozdějším životě je ztráta, hlavně ztráta. Ztráta někoho blízkého vás může přinést tváří tvář vaší vlastní smrtelnosti a srazit vás dolů, pokud tyto pocity nejsou konfrontovány a vyřešeny zdravým způsobem.

Co tedy dělat, abyste se stárnutím lépe vypořádali? 

Přeformulujte, co to znamená stárnout. Místo lamentování nad tím, co jste nikdy neudělali nebo co jste ztratili, přemýšlejte o této době jako o šanci přijmout nové výzvy a přijmout život novým způsobem. Pokud se například blížete k důchodu nebo jste v důchodu, můžete mít více času a svobody věnovat se dobrovolnictví nebo cestovat. 

Podělte se o své pocity

Najděte si přítele, kterému můžete věřit Takového, který vám umožní odpovědět na otázku: “Jak se máš?”, a to upřímně. Výzkum ukazuje, že psaní si deníku nebo blogu je dalším zdravým způsobem, jak dát najevo své pocity, s nímž můžete pomoci minimalizovat šance na depresi. 

Užijte si pohyb 

Pravidelné fyzické cvičení zvyšuje vaši energii i náladu a posílí vaši schopnost převzít kontrolu nad svým vlastním zdravím a duševní pohodou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here