Domů Pacient Jak sehnat dětského lékaře

Jak sehnat dětského lékaře

Ptáte se, jak sehnat dětského lékaře? Nejste sami. Praktických dětských lékařů ubývá a najít svého dětského lékaře začíná být velký problém. Poradíme vám, co s tím můžete udělat. 

Holý fakt je ten, že populace dětských lékařů stárne a marně hledají své nástupce. Aktuálně jich je v Česku zhruba 1800, ale to nestačí a jak se zdá, toto číslo se bude stále zmenšovat. Už nyní se podle úřadu zdravotnických informací odhaduje, že schází více než 300 těchto lékařů. A bude hůř. 

V některých regionech je již nyní stav kritický. Průměrný věk dětských lékařů je však u nás 60 let, což není vůbec dobré. Co s tím? Jak v takové situaci hledat dětského lékaře? 

Co dělat, když nemůžete sehnat dětského lékaře v okolí bydliště a žádný vás nechce přijmout? 

Zkuste to na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Pod záložkou “Nedostupná péče” byste měli najít dotazník, který je po vyplnění odeslán na zdravotní pojišťovnu a ministerstvo s tím, že by vám pojišťovna měla následně nabídnout dostupného lékaře v okolí vašeho bydliště. 

Problém je, že ani pojišťovna neumí kouzlit. Když prostě nejsou, neumí je vyčarovat. A když ho najdou a je příliš daleko, moc vám to nepomůže. V každém případě, když se vám to samotnému nedaří najít, mělo by to být jako jedno z prvních řešení, co byste měli udělat. 

Pojišťovna nedokáže problémy vždy vyřešit 

V každém případě, i kdyby vám pojišťovna lékaře doporučila, neznamená to záruku, že vás přijme. Konečné rozhodnutí o registraci je totiž pouze v kompetenci lékaře. Jen v případě zajištění akutního, nikoliv však běžného výkonu, má lékař pacienta ošetřit, i pokud například není smluvním partnerem pojišťovny pacienta, pojišťovna takový zákrok lékaři uhradí. 

Kde ještě můžete hledat pomoc? Napovíme vám

Nápomocný vám rovněž může být i Národní zdravotnický informační portál, na jehož stránkách najdete mapu, která by měla mít aktuální přehled nejen o dětských lékařích v České republice. Rozkliknutím detailu najdete nejen informace o adrese, ale i vzdálenosti od vás a další bližší informace, které vám pomohou při kontaktování lékaře. Nicméně nutno říct, že nabídka není nikterak vysoká a 86 položek na celou republiku není nejspíše to, co by si nejspíše člověk představoval. 

Před narozením dítěte byste měli

Před narozením dítěte je velmi důležité, abyste našli pro své dítě dětského lékaře. Jde o jednu z povinností rodičů. Pomoci vám v tom může rovněž i Seznam pediatrů, který naleznete na stránkách Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb. Jméno dětského lékaře totiž budete muset nahlásit v porodnici. Je proto velmi důležité ho najít dříve, než se dítě narodí.  Dalším místem, které vám může pomoci v hladání, je Česká lékařská komora. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here