Domů Zdravotní potřeby Jak si zvyknout na dioptrické brýle

Jak si zvyknout na dioptrické brýle

Byly vám předepsány nové brýle a vy se ptáte, jak dlouho vám bude trvat, než si na ně zvyknete? Máme pro vás odpověď. 

Je celkem normální, když si pořídíte nové brýle, že se v nich cítíte nepohodlně. Nemusíte být přitom žádnými nováčky mezi obrýlenými. Změnil se totiž váš odraz v zrcadle a to, že máte na obličeji něco nového, může být nepříjemný. Mozek se této skutečnosti musí přizpůsobit. Dokud se tomu tak nestane, můžete pociťovat bolest hlavy i namáhání očí. A to i přesto, že uvidíte lépe než dříve. Tyto pocity neprožíváte jen vy. 

Jaké jsou běžné problémy s novými brýlemi? 

  • Určité namáhání je běžné, když si zvykáte na nové brýle. Vaše oči se přizpůsobují novým čočkám a do té doby, než si uvyknou, se mohou cítit unavené a trochu bolestivé. 
  • Kromě bolestí očí se běžně objevuje i bolest hlavy, kterou může dokonce doprovázet i nevolnost. Může za to tlak rámků na nos a na spánky, což může vyvolat tenzní bolest hlavy. 
  • Zvyknout si na cokoliv nového, není zrovna příjemné. Zvykání si na nové brýle jsou spojeny s nepohodlností. Může to být spojeno i s častým neuvědomělým upravováním brýlí nebo sklonem k jejich sundávání. Nejvíce problémů dělá, pokud změníte jejich tvar nebo velikost. Někdo si na ně zvykne během několika dní, ale může to trvat i déle. 
  • S novými brýlemi může být dokonce zkresleno i celé vidění. Mozek díky novým brýlím vidí jinak, vnímá jinak a trochu mu trvá, než se přizpůsobí. Do té doby mohou být věci jinak ohnuté, pokřivené, rozostřené a můžete zápasit i s vnímáním hloubky. I to je však jen dočasné. 

Tipy, které vám pomohou zvyknout si na nošení brýlí 

  1. Pokud je to možné, začněte s nošením nových brýlí pozvolna. Nejprve je noste tak jednu až dvě hodiny denně a postupně délku nošení brýlí upravujte, dokud je nezvládnete nosit celý den. S nošením přitom začněte hned brzy ráno, tedy v době, když jsou vaše oči ještě svěží. 
  2. Udržujte své brýle čisté. Pomůže vám v tom speciální měkký hadřík z mikrovlákna. Špinavé čočky totiž mohou zavinit rozmazané vidění, což může být velmi nepříjemné. Pozor, na jejich čištění v žádném případě nepoužívejte papírové ubrousky nebo tričko, mohly by poškrábat čočky. 
  3. Ve chvílích, kdy brýle nenosíte, ukládejte je do pevného pouzdra. Nárazy a pády mohou totiž brýle poškodit a deformovat. 
  4. S uvykáním na brýle vám může pomoci i cvičení. Jde o jednoduché cvičení, kdy každou hodinu spusťte oči z obrazovky počítače nebo desky stolu a soustřeďte se na něco v dálce. Pak se podívejte dolů a pro změnu se zaměřte na něco blízkého. Toto zahledění střídejte a vybírejte si přitom objekty v různých vzdálenostech. 
  5. S rychlejším uvyknutím na brýle vám pomohou rámy, které jsou vybrány s ohledem na vaši tvář a velikost hlavy. Pokud vám rámy správně nesedí, je nutné je upravit. 
  6. Většina lidí si na nové brýle zvykne během tří dnů, ale je zcela obvyklé, že to může trvat i tři týdny. U přechodu na bifokální čočky však ještě déle. 

Kdy byste měli kontaktovat optometristu? 

Pokud do dvou týdnů nepocítíte úlevu od namáhání očí, bolesti hlavy, zkresleného vidění a nevolnosti, kontaktujte svého optometristu. Ten může vše zkontrolovat a případně i poradit, co dál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here