Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Jak si zvyknout na zubní protézu

Jak si zvyknout na zubní protézu

Jen málokomu vydrží jeho vlastní zuby na celý život. U většiny z nás tak nastane dříve, nebo později čas, kdy se k zubní náhradě postupně dopracuje. Jenže mít v ústech trvale cizí předmět může být velmi nepříjemné a nezvyklé. Na tuto skutečnost je proto se nejlépe uvyknout a následně se s ní naučit žít. Jak na to?

Jsou lidé, kteří si neuvyknou nikdy a tak se jim nakonec zubní protéza válí někde v šuplíku. Jenže zuby a úsměv byly pro člověka vždy citlivou záležitostí a na lidi bez zubů je stále nahlíženo skrze prsty. Pokud se nepříjemným situacím chcete vyhnout, je nutné se nějak s nově nastalou situací poprat.

Co je zubní protéza

Zubní protéza představuje umělou náhradu za ztracené zuby. Vyrobena je z pryskyřičného těla, do něhož jsou zasazeny umělé zuby vyrobené rovněž z pryskyřice. Pryskyřice je speciální plast. Z druhé strany pak kopíruje tvar dásní a patra. Při správném nasazení vytvoří podtlak, s nímž se přisaje k dásním a patru. Nicméně toto uchycení se nemůže s přirozeným uchycením zubů srovnávat. Nošení zubní protézy rovněž vyžaduje i nové návyky při kousání i mluvení.

Problémy s novou zubní protézou

Nová zubní protéza může způsobit spoustu nepříjemností. Než si na ni uvyknete, což obvykle trvá po několik týdnů, můžete cítit značné nepohodlí. Objevovat se může i podrážděná sliznice, nadměrná tvorba slin a někdy dokonce i dávivý reflex. Nepříjemné je i to, že tělo protézy překrývá i chuťové buňky v patře, čímž je utlumena i chuť jídla. Naštěstí to se po nějaké době zlepší.

Tipy pro pohodlné a bezpečné užívání zubní protézy

  • I když je to možná nepříjemné, v prvních dnech noste zubní náhradu co nejvíce. Z úst ji vyjměte pouze jen na čištění.
    Později můžete protézu z úst vyjímat i na noc. To pomůže zregenerovat sliznici dutiny ústní.
  • Nejprve s ní nejezte nic tvrdého. Dopřejte si spíše měkkou a na drobné kousky nakrájenou potravu.
  • Kousejte rovnoměrně na obě strany.
  • Cucejte tvrdé bonbony. Pomůže vám to zvládnout dávivý reflex. Zmírní to o nadměrnou tvorbu slin.
  • Mluvení cvičte před zrcadlem.
  • Předtím než začnete mluvit nebo jíst, polkněte naprázdno. Protéza se tak dostane do optimální polohy.
  • S protézou sami nic neprovádějte!
  • Stabilitu i uživatelské vlastnosti zlepší užití speciálního fixačního krému.

Péče o zubní protézu

I o zubní protézu je nutno náležitě pečovat. Na noc ji ukládejte do vody do obalu, abyste zabránili její deformaci a ztrátě tvaru. Důležité je i každodenní pečlivé čištění. Určeny k tomu jsou speciální čistící prostředky.

Je možné, že nová protéza bude potřebovat upravit. Někdy se stává, že s postupnou ztrátou zubů dochází ke změně tvaru dásní, což pak může vést k otlakům. Protézy, které původně seděly tak, mohou přestat sedět. Pomoci může fixace, ale někdy se neobejde bez odborné úpravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here