Domů První pomoc Kousnutí klíštětem: Jak správně odstranit přisáté klíště

Kousnutí klíštětem: Jak správně odstranit přisáté klíště

Léto je v plném proudu a s tím jsou spojené i nejrůznější výlety do přírody. Kromě krásných zážitků si ovšem můžete domů přinést i přisáté klíště. Největší obavy vyvolává virus klíšťové encefalitidy, který na nás klíště může přenést. Dobré je dodržovat alespoň základní preventivní opatření a vhodné je i očkování proti klíšťové encefalitidě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě lze provádět po celý rok, ale nejlepší dobou pro aplikaci 1. dávky očkování je zima.

Kousnutí klíštětem
Kousnutí klíštětem

Očkování se aplikuje ve 3 dávkách – druhá dávka se dává 1 až 3 měsíce po první dávce, třetí dávka se aplikuje 9-12 měsíců po první dávce. První přeočkování se provádí za 3 roky po třetí dávce a každé další přeočkování pět let po předchozím očkování (u osob nad 40 let se provádí přeočkování vždy po 3 letech). Očkovat lze děti již od 3 let věku, ale doporučuje se očkování až od 5 let. Nejdůležitější je ovšem očkování u dospělé populace, zvláště pak u lidí starších 50 let, protože právě ti jsou ohroženi těžkým průběhem nemoci s trvalými následky.

Preventivní opatření, která bychom měli dodržovat před pobytem v přírodě:

– vhodné oblečení do přírody – dlouhý rukáv i nohavice, ponožky a pevná obuv, případně i pokrývka hlavy

– používat repelenty

– po návratu z přírody (nejlépe každý den večer) důkladně prohlédnout celé tělo, včetně intimních míst

– pokud klíště najdeme, ihned jej opatrně a správně odstraníme. Pokud se klíště odstraní do 24 hodin od přisátí, je riziko infekce minimální.

Jak správně odstranit klíště?

1. důkladně vydezinfikovat místo přisátí klíštěte i s klíštětem, a to tak, že místo přisátí zakápneme dezinfekčním roztokem a vyčkáme asi pět minut.

2. potom použijeme kleštičky určené k vyndavání klíšťat (lze zakoupit v lékárně) nebo pinzetu, klíště uchopíme těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstraníme. Pokud dojde k přetržení klíštěte, nevadí, pouze místo znovu zakápněte dezinfekcí a zbytek klíštěte tělo samo odhojí.

3. ránu po vyndání klíštěte znovu vydezinfikujte. Odstraněné klíště je nejlepší spláchnout do WC, nikdy jej nerozmačkávejte nehty, hrozí riziko infekce Borreliosou i přes zdravou kůži.

4. vydezinfikujte i použitou pinzetu a důkladně si umyjte ruce.

Mezi rozšířený mýtus patří domněnka, že je nejlepší klíště zakápnout olejem a pak vytočit. Ovšem při tomto postupu, dojde k usmrcení klíštěte a to zvrací případnou infekci do rány. Proto je nejlepší vyndat klíště živé.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here