Domů Zajímavosti Jak správně vybrat dětské boty?

Jak správně vybrat dětské boty?

Každé dítě je jiné a zatímco některé tak zvaně roku uteče a začne chodit už před svými prvními narozeninami, jiné si počká na svůj první krok třeba až do 14. měsíce. Jakmile ale dítě chodit začne, je velice důležité koupit mu kvalitní dětskou obuv.

Častou chybou rodičů je, že obouvají boty i kojencům, kteří ještě nechodí. Je důležité, aby kojenci a batolata zůstali bez bot co možná nejdéle. Boty dětem obouvejte až tehdy, pokud tráví na nohou převážnou většinu dne. Do této doby postačí dětem různé capáčky nebo pletené bačkůrky, které mají za úkol ochránit dětskou nohu před chladem. A když už tedy dítě začne chodit a vy stojíte před úkolem koupit mu první botičky, zapomeňte na módní trendy – dětská obuv musí být především kvalitní. Jistotou kvality je například certifikát Žirafa. Ten získají jen ty boty, které úspěšně prošly certifikačním řízením, odpovídají požadavkům na hygienickou nezávadnost, ortopedickou nezávadnost a bezpečnost při používání. Takové boty mohou být označeny visačkou s obrázkem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“.

K deformitám nohou dochází nejčastěji kvůli nošení obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká nebo úzká, ale neměla by být ani příliš široká, aby noha neklouzala ke špičce. Obzvláště nebezpečné je nošení špičaté obuvi s vysokými podpatky. Vítaná je chůze naboso, ale jen na měkkém podkladu – písek, tráva. Naopak na rovné a tvrdé podlaze by dítě naboso chodit nemělo, a proto je i doma důležité obouvání bačkůrek.

Jak poznat zdravotně nezávadnou obuv?

  1. Tvar obuvi – dětská obuv musí mít dostatečně prostornou, kulatou špičku, aby nebyl palec tlačen k ostatním prstům.
  2. Materiál svršku – nejlepší jsou přírodní materiály, které jsou prodyšné a absorbují vlhkost a dokáží se přizpůsobit anatomickému tvaru nohy.
  3. Střih svršku boty – vhodný střih drží nohu pevně proti opatku a brání posunu nohy. Pro nejmenší děti vybírejte výhradně obuv kotníčkovou. Nejlepší je obuv šněrovací, popřípadě zapínací na suchý zip.
  4. Opatek – musí být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý, aby nedocházelo k bočním pohybům v patní části nohy.
  5. Stélka v obuvi – musí být ze savého materiálu (kůže, textil), protože dětská noha se docela hodně potí.
  6. Ohebnost obuvi – bota musí být co nejohebnější v místech, kde se noha ohýbá při chůzi (v oblasti prstních kloubů).
  7. Podpatek – musí být co nejnižší, s velkou plochou pro udržení stability dítěte.
  8. Hmotnost obuvi – má být co nejmenší.
  9. Podešev – musí mít tlumící vlastnosti, aby nebyly nohy ohrožovány dopady na tvrdé povrchy.

Jak koupit správně padnoucí obuv?

Před nákupem obuvi přeměřte dítěti velikost nohy – je to vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Kupovaná obuv musí být delší o 10 – 15 mm. Tento nadměrek slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a také jako rezerva pro růst nohy. Dbáme i na správnou šířku obuvi. Je nutné, aby si dítě obuv vyzkoušelo (obě boty) a prošlo se po prodejně. Sledujeme, zda mu obuv nepadá z paty. Boty, které dítěti perfektně sedí při zkoušení, budou sedět i při nošení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here