Domů Nemoci Ostatní Jak uchovávat ranní moč

Jak uchovávat ranní moč

Pokud dostanete od lékaře přinést moč, jde o jednorázové vyšetření moči. Stačí obvykle, když lékaři přinesete vzorek z domu v čisté lahvičce. Důležité u ní je, aby nebyla ničím znečištěna. 

Základní pravidla pro jednorázový odběr moči

Pokud neurčí lékař jinak, mělo by jít vždy o první ranní moč. Během noci to s příjmem tekutin nepřehánějte, moč by pak byla zředěná a výsledky by byly zkreslené. Ráno, před odběrem vzorku moči nejprve proveďte očistu genitálií. Ale pozor, nepoužívejte k tomu žádné mýdlo, stačí pouze voda. K vyšetření je zapotřebí odebrat střední proud moče. Ženy by neměly moč dávat v období menstruace. K biochemickému vyšetření  se používá plastová zkumavka s modrým uzávěrem. Použít je možné i zkumavku s červeným uzávěrem. Tato zkumavka je určena pro odběr sterilní moči a je důležité, abyste se nedotkli žádné z vnitřních částí. Pro biochemické vyšetření je možné použít i suchou vymytou nádobku. K vyšetření vám postačí zhruba 10 ml. Před odběrem moči si umyjte ruce. 

Chemické vyšetření

Chemické vyšetření blíže zkoumá chemické složení látek v moči. Odhalit dokáže i přítomnost bakterií a některé další elementy. 

Sterilní moč dokáže odhalit jaké bakterie se v moči přesně nachází. Cytologické vyšetření dokáže odhalit i přítomnost nádorových buněk v moči. 

Vzorek moči doručte co nejdříve

Není možné odebrat první ranní moč a k lékaři ho doručit až odpoledne. Pokud moč nejde na kultivaci platí, čím dříve, tím lépe. Ranní moč by se proto neměla doma nějak dlouho uchovávat. Moč by měla být dodána ideálně do dvou hodin po odběru. Jestliže to není možné, zkumavka by měla jít do lednice, kde bude teplota nastavena na 4 stupně Celsia. Tam vydrží také jen omezenou dobu, a to maximálně 4 hodiny. Jinak dojde k rozpadu erytrocytů. leukocytů a vykrystalizování některých látek. 

Co o vás prozradí ranní moč? 

Ze vzorku moč dokáže lékař odhalit zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství a dokonce i užívání drog. Jde o dost slušné vodítko k odhalení té správné diagnózy. Testovat se v moči dá pH moči, hladina bílkovin, cukru, minerálů, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva. Odstředěním moči pak laborant získá sediment, z něhož pak zjistí, kolik je v ní močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií, hlenu a leukocytů. 

K nejčastějším zájmům lékaře je bílkovina v moči

Vysoká hladina bílkoviny může být spojena s dehydratací, ale i se zánětem močových cest a močového měchýře, cukrovkou, glomerulonefritidou nebo i nádory močového měchýře, ledvin a močovodu.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here