Domů Nemoci Ostatní Jak vyndat třísku

Jak vyndat třísku

Zadřená tříska není nic příjemného a je přitom jedno, jestli je vám pět nebo padesát. Občas se jim však nevyhneme. Dá se však snadno, rychle a bezbolestně vytáhnout? 

Třísku si zadřít můžete ponejvíce v létě. Děti k ní přijdou obvykle při hraní na hřišti nebo na zahradě a dospělí pak při práci. Naštěstí obvykle velká část třísky trčí  ven, což umožňuje poněkud snadné vytažení s pomocí pinzety. Co však dělat, když pinzetu po ruce nemáte, nebo je ta tříska příliš malá? Rozhodně se ji nepokoušejte vymáčknout, protože byste si ji paradoxně zatlačili ještě hlouběji. 

Větší třísku můžete vytáhnout s pomocí: 

Lepící pásky 

Kus dobře lepící pásky nalepte na místo, kde máte třísku. Izolepu pak odlepujte v protisměru zapíchnutí třísky. Kouzlo tohoto triku spočívá v tom, že se tříska nalepí na pásku a tahem v protisměru se vytáhne. Pak ji můžete odstranit pinzetou. 

Kreditní karta 

V případě, že kousek třísky vyčuhuje a jestli není příliš tenká, můžete ji s pomocí kreditní karty vyškrábat ven z kůže. Musíte být však velmi opatrní, abyste ji nepřeštípli. 

Cibule 

Stejně jako na vosí štípnutí, je i na třísku vhodná cibule. Tato metoda je absolutně bezbolestná. Na ránu s třískou se dá asi centimetr tlustý plátek cibule, obváže se a nechá se přes noc působit. Do rána by měla cibule třísku vytáhnout. Pokud je však hodně hluboko, asi ani cibule nepomůže. 

Soda bikarbona

Dále vám může pomoci soda bikarbona. Nejprve si z ní s trochou vody vyrobte hustou pastu. Tu naneste na postižené místo a přelepte náplastí. Nechte působit několik hodin. Pak zkontrolujte, zda se tříska posunula směrem nahoru. Pokud ne, použijte další pastu. 

Bílý ocet

K vytažení třísky můžete zkusit i bílý ocet. Ruku s třískou, nebo jen prst ponořte do octa. Pozor, někdy k tomu stačí jen pár minut, ale i půlhodinu. Déle ruku v octu nemějte, podráždili byste si ji. 

Banánová slupka 

Další možností, s níž se můžete pokusit třísku vytáhnout, je přiložení kousku banánové slupky. Tu přilepte na postižené místo leukoplastí a nechte působit do druhého dne. Stejně by prý měl fungovat i plátek brambory. 

Stříkačka

Stříkačka, dávkovač sirupu, je možné na vytažení třísky použít. Důležité je, abyste ho přiložili přesně na místo vpichu. Důkladně přitlačte a píst prudce zatáhněte. Vzniklý podtlak by měl třísku vytáhnout.

Láhev

Na podobném principu funguje i trik s lahví a horkou vodou. K provedení potřebujete lahvičku s širším hrdlem. Tu naplníte horkou vodou asi 1 cm pod okraj. Následně hrdlo přitlačíte l místu s třískou a chvíli počkáte. Pára v kombinaci s tlakem uvolní kůži a třísku vytlačí z pokožky, a to i když je hluboko.

V neposlední řadě, pokud si nevíte rady, nebo se vám nedaří tříska vytáhnout, vypravte se raději k lékaři. Zanedbání totiž může skončit dost ošklivě, takže třísku nepodceňujte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here