Pokud není možné kojení, pak nezbývá než dítěti podat umělou výživu. Ta se podává prostřednictvím malých speciálních lahviček. Kromě mléka jejich prostřednictvím můžete dítěti podávat třeba i čas a až povyrostou tak třeba i kaši. Nicméně, aby krmení takovýmito lahvičkami bylo skutečně hodnotné a nebyly spíše rizikem, je důležité o ně náležitě pečovat. Jestli nevíte jak, poradíme vám.
Obsah článku
Jak vyvařit lahvičky dítěte?
Správná péče o kojenecké lahvičky, tedy jejich pravidelné vyvařování, je velmi důležitým úkonem hlavně po dobu prvních 12 měsíců od narození dítěte. Existují celkem tři základní způsoby, jak můžete lahvičky udržet čisté, tzv. sterilní. Za prvé to je možné docílit jejich převařováním. Dále je možné lahvičky sterilizovat v páře s pomocí elektrického sterilizátoru nebo sterilizátoru do mikrovlnné trouby a pak tu je také chemické sterilizování. Každý způsob, jak už to tak bývá, má své výhody a nevýhody. Je tedy pouze na vás, jaký způsob sterilizování lahviček vám bude vyhovovat nejvíce.
Vyváření kojeneckých lahviček
Tradičním způsobem čištění kojeneckých lahviček je jejich vyváření. Nic moc k tomu nepotřebujete, jen jeden velký čistý hrnec vyhrazený pouze na vyváření lahviček, pitnou vodu a sporák. Do hrnce s vodou pak vložte umyté a rozebrané kojenecké lahvičky a další kojenecké potřeby, třeba i dudlíky, lžičky, odsávačky, které chcete sterilizovat. Dejte hrnec na sporák a přiveďte vodu v něm k varu. Pak stáhněte plamen a vařte na mírném ohni alespoň 5 až 10 minut. Aby plastové lahvičky neplavaly na povrchu a sterilizace byla efektivní, je nutné je zatížit nebo hrnec zakryjte poklicí. Po vyvaření lahvičky vyndejte na speciální odkapávač, který slouží pouze k osušení lahviček. Pokud nemáte, můžete použít čistý papírový ručník nebo vypranou čistou a přežehlenou utěrku nebo látkovou plenu. Tento způsob péče o lahvičky je nejméně finančně nákladný. Bohužel je to na vrub tomu, že díky častému převáření se lahvičky a další potřeby rychleji opotřebují a ničí. Usazuje se v nich více vodní kámen. Je tu nutná i větší opatrnost, aby se při sterilizování neopařilo vaše dítě. Nevýhodou je i časová náročnost, kdy je nutné vyvařování v hrnci hlídat.
Elektrická sterilizace kojeneckých lahviček
Elektrické sterilizátory používají vysokou teplotu a páru, aby tím zabily bakterie. Dneska už si můžete vybírat z různých elektrických sterilizátorů. Mají různý tvar i velikost. A jak to funguje? Sterilizátor zapojíte do elektřiny, naplníte jej podle návodu lahvičkami. Ty by měly mít přitom dno nasměrované vzhůru. Výhoda takových sterilizátorů je bezesporu jejich nenáročnost. Jejich používání není žádná věda. Dokáže z lahviček odstranit i zápach. Bohužel jsou ale cenově náročnější.
Sterilizace v mikrovlnce
Sterilizace lahviček v mikrovlnce funguje podobně jako elektrické sterilizátory. I ony fungují na principu páry. Před požitím k sterilizaci lahviček je vždy nutné důkladně vyčistit mikrovlnnou troubu. Teprve až pak můžete naplnit sterilizátor vodou a nádobím, které chcete vysterilizovat. Pak vše vložte do mikrovlnky a řiďte se daným návodem u nádoby. Velkou výhodou této sterilizace je rychlost a jednoduché použití. Nicméně je to spojeno s neustálým důkladným drbáním mikrovlnné trouby. Při výběru sterilizátoru si také musíte dát pozor na jeho velikost, aby se vám vešel do mikrovlnky.
Chemická sterilizace kojeneckých lahviček
V neposlední řadě můžete lahvičky sterilizovat i chemicky. Děje se tomu za pomoci speciálního prášku nebo tabletek. Při sterilizaci je nutné naplnit nádobu daným množství vody, pak tam vlořte tabletu nebo prášek a nechte působit 30 minut. Jde o nejméně používaní způsob sterilizace, protože lidé se vyhýbají chemii. Nádobí také může mít občas nepříjemný zápach. No a v neposlední řadě to není nejlevnější záležitost a taky je to časově náročné. Nicméně, pokud jste na cestách, kde nemáte ani elektřinu, sporák a nemůžete sebou táhnout spoustu věcí, je to funkční alternativa.