Domů Pacient Jak změnit zubaře

Jak změnit zubaře

Jak změnit zubaře? Toť otázka v době, když mnoho lidí ho nemá vůbec. Teoreticky by to neměl být problém, ale realita je trochu jiná. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže. 

Změna lékaře teoreticky

Teoreticky by to mělo fungovat tak, že když se rozhodnete změnit svého zubaře, vyberete si nového zubaře, domluvíte se s ním, zda vás vůbec přijme, pokud ano, udělá vstupní vyšetření a vy se u něj registrujete. Zubař pak pošle novou registraci pojišťovně. Následně si potom může vyžádat lékařskou dokumentaci od vašeho předešlého zubního lékaře. Nejtěžší na tom všem ovšem je, najít si nového pro vás vhodného zubního lékaře s volnou kapacitou, který vás přijme. 

Změna zubního lékaře podle legislativy – nenechte se oklamat

Někteří zubní lékaři to na své pacienty zkouší a i když jich je málo, používají při jejich odchodu zajímavé praktiky při nichž se je snaží přesvědčit, že změna lékaře není možná. Nenechte se oklamat. Pojištěnec má obecně právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb na území České republiky, který je ve smluvním vztahu k zdravotní pojišťovně a také na výběr zdravotnického zařízení. Změnu může provést jednou za 3 měsíce. Týká se to ale pouze registrujícího poskytovatele zdravotních služeb, tedy praktického lékaře, gynekologa a onoho zubního lékaře. 

Jak postupovat při změně zubního lékaře? 

Najít nového zubního lékaře je jako hledání jehly v kupce sena. Někdy se však tomu nevyhneme. Nemusí to být pouze kvůli nespokojenosti, ale jednoduše proto, že se stěhujeme na druhou stranu republiky. Co dělat? Jak hledat? a čeho se vyvarovat? 

 1. Pokud se vám povede najít zubního lékaře, který by vás přijal, zjistěte, zda má smlouvu s vaší pojišťovnou, protože jinak se nedoplatíte. 
 2. V hledání vám mohou pomoci sousedi, známí, lidé z okolí, kterým důvěřujete. Podívat se můžete i na internet. Jaké má lékař hodnocení? Na internetu se hodnocení ne vždy rovná skutečnosti. 
 3. Zavolejte danému lékaři a zeptejte se ho, zda má volnou kapacitu a jak to u něj chodí. Bude vám svým přístupem sympatický? Nebo již od prvního hovoru si nesednete?
 4. Nepodceňujte sestry zubního lékaře. Pokud si s ní nebudete rozumět, moc dobře se u nového zubaře cítit nebudete. 
 5. Umí váš lékař objednávat své pacienty tak, aby nemuseli dlouho čekat? 
 6. Při první návštěvě si všímejte jeho zájmu o vás. Ptal se na váš zdravotní stav, rodinnou anamnézu, léky, které užíváte? Vyšetřil vás preventivně? To všechno berte v potaz, zda u něj zůstanete nebo budete hledat dál. 
 7. Informuje vás o všem? Informuje vás o prevenci? Říká vám na co máte nárok? Umožní vám i jiný odborný pohled? I to může rozhodnout o změně lékaře. 

Co dělat, když potřebujete změnit zubaře, ale všude je plno? 

Váš zubař ruší svou ordinaci, stěhujete se a prostě hledáte nového zubaře? Nikde vás nechtějí vzít, protože mají plno? Co dělat? 

Zkusit můžete seznam smluvních poskytovatelů. Každá zdravotní pojišťovna si vede seznam smluvních poskytovatelů, s nimiž spolupracuje. Je ho povinna zveřejnit online. Snadno byste se k nim měli dostat. Pomoci vám může i web Národního registru poskytovatelů zdravotnických služeb. Tam jsou lékaři ve vašem okolí. Vidíte na nich i pojišťovny, s nimiž mají smlouvu. Seznam zubařů také můžete najít i na stránkách České stomatologické komory. Jsou tam i adresy, kontakty a otevírací doby zubních pohotovostí v kraji. 

Povinnost zdravotní pojišťovny najít lékaře

Podle zákonu o veřejném zdravotnictví by vám zdravotní pojišťovna měla zajistit dostupnost hrazených služeb. Místní dostupnost musí být navíc přiměřená vzdálenosti místa poskytování hrazených služeb a trvalého bydliště a pojištěnce. Důležité je, že lékař, který je na seznamu uveden, by vás neměl odmítnout převzít do své trvalé péče. Přesto se stává, že tomu tak není. V poslední době více než často. Co dělat? Měli byste si od něj vyžádat písemné vyjádření, v němž bude stát odůvodnění odmítnutí. tento dokument doručíte do zdravotní pojišťovny. Ta by měla lékaře kontaktovat a pokusit se najít řešení.

1 komentář

 1. Je to krásně napsané, ale zcela mimo realitu. Já už nemám zubaře téměř dva roky, mám dvě vypadlé plomby, jednu už dva roky a patrně skončím brzy s bolestmi na pohotovosti. Uskutečnil jsem desítky telefonátů v 50 km okruhu a všude mi bylo sděleno, že mají obsazeno. V Soběslavi, asi 50km na jih od mého bydliště, kde před rokem otevírali novou zubní ordinaci, bylo okamžitě plno a 3 tisíce dalších uchazečů museli odmítnout. V Táboře není sebemenší šance zubaře sehnat a navíc je tam prý asi 20 zubařů v důchodovém věku a brzy skončí a podobně jako i na Benešovsku se množství lidí bez zubaře ještě zvětší.
  Na zdravotní pojišťovnu jsem se dávno obrátil, ale nabídli mi akorát nějakého zubaře v Říčanech a když jsem viděl ceník, tak se mi protočily panenky. Jen za vstupní prohlídku sedmnáctset. A to rozhodně nechci zaplatit jen za to, aby mi pak sdělili, že mi zuby za dalších 30 tisíc opraví. Na to nyní rozhodně nemám finance. To je pro mě ztráta času tam vůbec chodit. Když jsem se podíval do seznamu stomatologických služeb hrazených zdravotní pojišťovnou, tak je tam uvedena i ta vstupní prohlídka. Jak mi může VZP takového zubaře vůbec doporučit?
  Také už si nedělám naděje, že zubaře ještě seženu. Podle toho budu ale také k tomuto státu přistupovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here