Zajímáte se, jak zpracovat šalvěj? Tak to jste na správném místě. Máme pro vás několik tipů, rad a doporučení.
Obsah článku
Co je šalvěj
Šalvěj je známá po celém světě jako koření, léčivá rostlina i kosmetická surovina. Rostlina se tradičně používala k léčbě gastrointestinálních onemocnění, bronchitidy, astmatu, kašle, anginy pectoris, nočního pocení, nadměrné laktace a deprese.
Šalvěj v kuchyni
Při vaření lze použít jak čerstvé listy šalvěje, tak i sušené. Mladé listy a květy šalvěje lze konzumovat syrové, vařené nebo nakládané. Květy mohou skvělým doplňkem do salátů. Šalvějový olej lze potom použít jako přísadu do zmrzliny, sladkostí a pečiva. Šalvěj se tradičně používala jako doplněk k masitým pokrmům.
Šalvějové čaje
Čerstvé nebo sušené listy šalvěje můžete použít k přípravě aromatických bylinných čajů. Čerstvá šalvěj může být doplňkem studených nápojů, třeba limonády.
Uchovávání šalvěje
Čerstvé listy šalvěje by měly být skladovány v lednici. Nejlépe v plastových sáčcích, zabalených v papírové utěrce. Takto uskladněné vydrží čerstvé až 3 dny. Usušené listy šalvěje je nejlepší skladovat ve vzduchotěsných obalech, kde si zachovají své vlastnosti až půl roku.
Bylinné kostky
Šalvěj můžete použít i k přípravě tzv. Bylinné kostky. K přípravě kostek je třeba nakrájenou šalvěj zmrazit v olivovém oleji. K tomuto účelu je nejlepší použít formy na led. Listy šalvěje by se měli spotřebovat do 3 týdnů, zatímco zmrazené soté lze skladovat až rok.
Šalvěj jako bylinná surovina
Olej se z šalvěje získává destilací vodní párou. Ze všech známých druhů šalvěje byl nejvyšší obsah oleje zjištěn v šalvěji. Listy šalvěje obsahují 1-2,5% silice, přičemž 50% toho tvoří thujon. Kafr, který tvoří 20% oleje, je zodpovědný za léčivé vlastnosti šalvěje. Obsah kafru v listech se zvyšuje s růstem rostliny. Mezi další složky esenciálního oleje patří cineol, borneol a pinen.
Šalvějová koupel
100 g sušené šalvěje zalijte 1 litrem vroucí vody na 15 minut. Nálev sceďte a nalijte do vany naplněné do poloviny vodou. Tato koupel pomáhá při bolestech svalů, kostí, kloubů a neuralgii. Je také uklidňující pro pokožku, pomáhá při onemocněních jako je ekzém, akné a snižuje pocení.
Maska z šalvěje
Pár lístků šalvěje spařte v malém množství. Po vychladnutí je rozmixujte mixérem s 1 lžící medu a 3 lžícemi pšeničných klíčků. Masku mějte 20 minut, poté smyjte vlažnou vodou. Tato maska má stahující, antibakteriální účinek, klíčky hydratují a regenerují pokožku.
Bylinné mléko
Hrst nasekané šalvěje nasypte do sklenice nebo přírodního jogurtu. Odložte na 24 hodin do lednice, poté přeceďte. Aplikujte na obličej ráno a večer, lehce vmasírujte. Nechte pár minut působit, aby se mléko vstřebalo, poté opláchněte teplou vodou. Kosmetika se doporučuje pro mastnou a aknózní pleť.
Šalvějové tonikum
Příprava šalvěj dejte do misky a zalijte vroucí vodou. Nálev přikryjeme např. talířem a nechte 15 minut odstát. Nálev přeceďte, abyste získali čirou tekutinou. Přidejte jablečný ocet v množství odpovídajícím nálevu ze šalvěje. Jemně promíchejte, nalijte do láhve a pevně uzavřete. Uchovávejte v lednici. Používejte jej každé ráno a večer namočením tamponu do tonika. Pohyby nahoru a dolů si jím rozetřete obličej. Takto připravené tonikum má stahující vlastnosti obnoví hladkost a jemnost pokožky.
Regenerační obklad
Smíchejte 2-3 lžíce pšeničných klíčů s lžící medu, lžící olivového oleje a 2 lžícemi nálevu ze šalvěje nebo heřmánku. Pastu naneste na vlhké vlasy, nasaďte si sprchovou čepici nebo zabalte hlavu do folie a nechte půl hodiny působit. Poté vlasy opláchněte a umyjte ve vlažné vodě a nakonec opláchněte studenou vodou, aby se uzavřely vlasové kutikuly.
Oplach pro ztmavení vlasů
3 lžičky sušené šalvěje zalijte 0,5 l vroucí vody a nechte přikryté asi 2 hodiny. Vychladlým nálevem si opláchněte vlasy, zabalte hlavu do ručníku a počkejte 15-20 minut. Použijte 1x týdně.