Domů Nemoci Ječné zrno na vičku: Léčba

Ječné zrno na vičku: Léčba

Ječné zrno (latinsky hordeolum) je poměrně častou příčinou návštěv očních lékařů. Jedná se o onemocnění očních víček, které může být velice nepříjemné, ale zpravidla nebývá nebezpečné. Podstatou ječného zrna je ucpání a zanícení některého z vývodů mazových či potních žlázek v oblasti očních víček. Na víčku se vytváří červená bulka naplněná hnisem, která bolí a může způsobit i změnu ostrosti vidění. Ječné zrno většinou samo odezní, někdy je nutné jemné chirurgické ošetření.

Ječné zrno – příčiny

V oblasti kořenů očních řas se nachází množství vývodů příslušných mazových žlázek. Tyto vývody se mohou ucpat a následně infikovat, nebo jako první vzniká rovnou zánět. Za infekci jsou většinou zodpovědné stafylokoky – bakterie vytvářející typické hroznovité uspořádání. Příčinou infekce bývá nejčastěji špatná hygiena rukou, kterými se dotýkáme očí např. při mnutí, či používání společných hygienických pomůcek, např. ručníků. Výskyt ječného zrna je však spojován i s některými celkovými onemocněními organismu, např. s cukrovkou (1. i 2. typu), sníženou imunitou či hormonálními poruchami. Zvýšené riziko ječného zrna mají též osoby s nadměrně se mastící pletí. Nebezpečím může být i pobyt v extrémně prašném prostředí či namáhání očí např. při práci s počítačem či sledování televize. Při těchto aktivitách je zejména důležitá pravidelná frekvence mrkání.

Ječné zrno – příznaky

Ječné zrno se může vyskytovat jak na dolním, tak horním víčku oka. Jako první příznak ječného zrna se objevuje nepříjemný, bolestivý vjem v oblasti celého víčka. Až za několik dní, zpravidla po 3 dnech, se bolest kumuluje pouze do jednoho místa, v němž se zároveň vytváří červená měkká bulka. Tato bulka bývá naplněna zánětlivou tekutinou a někdy i hnisem, což je nejlépe patrné při přetočení víčka ven (tento manévr provádí oční lékař při vyšetření, v případě podezření na ječné zrno si sami do oka nikdy nesahejte). Víčko může být celkově oteklé a pacient pociťuje při mrkání nepříjemné řezání, pálení či svědění. Ječné zrno, pokud je veliké, může tím, jak tlačí na oko, způsobovat i rozostřené vidění.

Léčba ječného zrna

Pokud je průběh ječného zrna bez komplikací, není návštěva očního lékaře nutná. Ječné zrno během 7 až 10 dnů uzraje, praskne a jeho obsah samovolně vyteče a tkáň se poté bez obtíží zhojí. Během této doby je zvláště důležité si do oka nesahat, dodržovat hygienu rukou a oči si nemnout, přestože k tomu nepříjemné svědění či řezání svádí. Zkusit můžete i teplé obklady, a to jak vlhké (kapesník namočený v horké vodě), tak suché (přežehlený kapesník). Pomoci mohou i obklady bylinné, např. ze silného heřmánkového čaje.

K lékaři je vhodné zajít tehdy, když ječné zrno pacienta obtěžuje neustupující bolestivostí, když trvá déle jak 14 dní a určitě tehdy, pokud nemocný zaznamená jakékoli změny vidění. V takových případech oční lékař v lokální anestézii zrno nařízne sterilním nástrojem, čímž umožní odtok hnisu a urychlení hojení. U dětí se z důvodu bezpečnosti přistupuje i k anestezii celkové, aby se předešlo poranění oka při dětské neposednosti.

Na doléčení lékař předepisuje antibiotickou mastičku, kterou je vhodné na víčko aplikovat ještě několik dní po odeznění posledních příznaků. Mast pomáhá v hojení a zároveň působí jako prevence proti recidivě či dalším komplikacím ječného zrna – např. rozšíření zánětu na celé víčko, zánětu slzných žláz, zánětu očnice atd.

Zdroj obrázku: eye

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here