Jizva po operaci kolene je nevzhledná a výrazná. Představuje jistý problém, který po operaci kolene asi řeší většina. V tomto článku se dozvíte o hojení jizvy a také i o problémech, kterým můžete předejít.
Obsah článku
Hojení jizev po operace kolene
Pravděpodobnost problémů s hojením jizvy po operaci kolene se liší podle různých studií. Většina zpráv odhaduje prevalenci mezi 1% a 11%. To znamená, že komplikace při hojení nejsou vzácné. Pokud se chystáte na operaci kolene, měli byste být i informováni o tom, jaká rizika vám hrozí a jak je rozpoznat.
Kůže a měkké tkáně se potřebují zahojit, jen tak se zabrání vstupu bakterií z povrchu kůže a vnějšího prostředí. Dokud se tato bariéra nezahojí, existuje zde vždy potenciální riziko vstupu bakterií a infekce. Toto je potenciálně závažná komplikace. Z tohoto důvodu je zajištění rychlého hojení jizev je zásadní pro úspěch operace náhrady kolenního kloubu.
Fáze hojení jizvy po operaci kolene
- Zánět. To je první fáze začíná bezprostředně po uzavření jizvy. V této fázi se rána sráží prostřednictvím tzv. srážecí kaskády. Tělem jsou vysílány signály, které přitahují hojivé buňky do místa jizvy. Zánětlivé stádium trvá prvních několik týdnů po operaci.
- Proliferace: Tato fáze začíná asi týden po operaci a překrývá fázi zánětu. Proliferační stádium je důležité pro rozvoj potřebného krevního zásobení a hojení tkání kolem jizvy.
- Hojení. Tato fáze pak začíná po třech týdnech a může trvat dokonce až jeden rok. Během zrání rány se hojící tkáň stává silnější a více se podobá normální kůži. Zahojená jizva je v raných stádiích velmi slabá a nakonec během 3 měsíců znovu získá asi 80% normální pevnosti kůže.
Pozor, jizva není už nikdy tak silná, jako normální kožní tkáň.
Jak poznáte, že máte problém s jizvou?
- Musíte si dávat pozor na přetrvávající se nebo zhoršující se mokvání jizvy.
- Alarmující jsou i mezery nebo otvory v jizvě.
- Objevit by se neměly ani šedá nebo tmavá tkáň okolo řezu jizvy.
- Dejte si pozor na přetrhané stehy, zlomené sponky na kůži a vše, co má pojit tak nepojí. Nebo vystoupne z jizvy ven.
- K nejčastějším příznakům problémů jizvy, je přetrvávající nebo zhoršující se mokvání rány. Je normální, že chirurgická rána má bezprostředně po operaci drén. Nicméně, po 72 hodinách po uzavření rány se odchod tekutin z rány nepovažuje za normální. Způsobit ji může třeba infekce a někdy je nutná další operace.
Důvody, proč se některé jizvy nehojí
Mnoho různých zdravotních problémů může ovlivnit hojení jizvy a také i konečnou sílu jizvy. Některým stavům jde předcházet, jiné minimalizovat no a některé není zrovna snadné napravit. Hojení jizvy ovlivňuje podvýživa, obezita, cukrovka, revmatoidní artritida a kouření. Negativně se podepisují i předešlé operace na koleni.
Péče o jizvu
Jizva je zpočátku jasná. Měla by být co nejméně namáhána a svaly v okolí by měly být maximálně relaxované. Pokud už rána nekrvácí, není komplikována zánětem a na kůži se tvoří strupy, je vhodné začít jemně hladit okolí jizvy.
Věnujte se jizvě minimálně první rok. Jizvu je třeba rozvolnit, aby se co nejvíce přizpůsobila tělu, a to ve všech vrstvách, kterými prochází. Uvolňovat ji začněte od povrchu. Vyzkoušejte všechny směry. Vnímejte přitom rozsah posunlivosti kůže. Pohyb provádějte pomalu, tkáň se lépe uvolní a přizpůsobí. Věnujte se i hlubším vrstvám jizvy. Důležité je i cvičení a pohyb. Pokud je jizva klidná, nekrvácí, nehnisá, je nejvhodnější čas použít hojivé masti, které podpoří odlupování stroupků a tvorbu povrchové jizvy. Vhodné k tomu je sádlo, mast s výtažkem cibule, měsíčku lékařského nebo třeba heparinová mast a podobně. Pomocí vám může i tejpování, které jizvu chrání před opálením. K eliminaci jizvy můžete použít i terapii laserem. Aplikovat můžete i silikonové gely, které mají příznivý efekt na vzhled a elasticitu jizvy.