Operaci kyčle podstupuje stále více lidí. Na vině jsou nejčastěji úrazy se zlomeninami krčku kosti stehenní s nutností výměny kloubu.
Každá operace kyčle, ať už z jakéhokoli důvodu a jakkoli rozsáhlá zanechává jizvu.Při operaci totiž vždy dochází k protětí kožního krytu. V tomto případě může být jizva poměrně dlouhá. I před 10 centimetrů. Oblast v okolí kyčelního kloubu se musí dostatečně otevřít, aby bylo přehledné operační pole, tj. aby byl kloub vidět.
Po ukončení zákroku se musí sešít jednotlivé proťaté vrstvy, svalovina, podkoží a nakonec také kůže. V oblasti stehů se vytváří jizvy. Jedná se o proces hojení kůže, obnovení kontinuity pokožky.
Péče o jizvu po operaci kyčle:
Aby došlo ke správného zhojení jizvy po operaci kyčle, tj. nedošlo k vytvoření zbytnění, keloidní jizvy, rozjetí jizvy, zdlouhavé hojení a zanícení atd, je nutné se o jizvu starat.
Péče první dny
Po sešití, většinou do odstranění stehů, tedy srůstu, je nutné s jizvou nakládat opatrně. Obzvláště v prvních dnech. Není dobré okolí jizvy namáhat, aby nedocházelo k tahu v oblasti sešité pokožky. Mohlo by dojít k rozestupu stehů, jejich popraskání a prodloužení hojení.
Péče po odstranění stehů
Skutečná péče o jizvu se zahajuje po odstranění stehů a odloučení stroupků, které se při hojení vytvářejí. Je nutné zajistit pohyblivost jizvy vůči podkoží a ostatním strukturám.
Jizva se sprchuje středním proudem příjemně teplé vody, spíše vlažné, aby nebyla pokožka drážděná. Během prvních týdnů se na omytí nepoužívají mycí prostředky, a to většinou ani ty určené pro jemnou pokožku a hypolaergenní. Stačí pouze voda. Po koupeli je vhodné jizvu pořádně osušit.
Kromě správného mytí je nutné jizvu také pravidelně masírovat. Provádí se tlaková masáž, kdy na jizvu a její okolí dvěma prsty vyvíjíme tlak, ale nesmí být příliš silný, bolestivý. Někdy se však od této metody upouští a volí se metody založené na posouvání kůže vůči podkoží. Záleží na doporučení lékaře či zdravotnického personálu.
Jizva se ošetřuje, promašťuje neparfemovaným krémem. Vhodné je i vepřové sádlo, samozřejmě nesolené. To jizvu zvláční a podpoří hojivé procesy.
Také je nutné dodržet pravidlo, že jizva by neměla přijít do přímého kontaktu se slunečními paprsky po dobu minimálně šesti měsíců. Pokud už není zbytí, je nutné jizvu namazat opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.
O jizvu je vhodné pečovat dlouhodobě, třeba i rok od zákroku.