Domů Nemoci Infekce Kapavka: příznaky, léčba

Kapavka: příznaky, léčba

Kapavka patří mezi nejrozšířenější infekční nemoci pohlavního ústrojí, ročně se jí nakazí tisíce mužů i žen. Co kapavku způsobuje? Jakým způsobem se jí lze nakazit? Jaké jsou příznaky této choroby a jak se léčí?

Kapavka postihuje muže i ženy, u obou má podobný průběh.
Kapavka postihuje muže i ženy, u obou má podobný průběh.

Známá pohlavní nemoc

Kapavka je nejspíš nejznámější a v celosvětovém měřítku také nejrozšířenější pohlavní nemoc, třebaže její výskyt postupně klesá. Onemocnění postihuje jak muže, tak ženy a zasahuje především sliznice urogenitálního ústrojí. Průběh onemocnění je v zásadě podobný (viz pasáž o příznacích a projevech). Dále může kapavka zasáhnout oblast konečníku, hrdla, a dokonce i spojivek.

Nemoc je způsobena bakteriemi, konkrétně bakterií gonokoka (Neisseria gonorrhoeae). Přenáší se zejména nechráněným pohlavním stykem, rizikem z hlediska nákazy jsou však i jiné důvěrné aktivity s infikovanou osobou. Vzhledem k tomu, že se kapavka šíří i krví, není vyloučena možnost přenosu nákazy z matky na plod. Nakažení novorozenci (novorozenecká kapavka) mohou trpět zánětem spojivek a dýchacími obtížemi.

Příznaky a projevy

Kapavka má nejčastěji formu akutního zánětu urogenitálních partií. U mužů se projevuje zarudnutím močové trubice a běložlutavým výtokem, dále jsou pro ni typické obtíže při močení – zejména časté a bolestivé močení (pálení při močení). Pokud dojde k zánětu varlete nebo prostaty, je nemoc doprovázena zvýšenou teplotou a bolestí daných partií. Kapavkou nakažené ženy pak trpí zánětem močové trubice, a zároveň zánětem děložního hrdla, což se podobně jako u mužů projevuje zarudnutím sliznice (tentokrát pochvy), výtokem a obtížemi při močení. Může se objevit i krvácení mimo menstruaci. Jestliže dojde k zánětu orgánů malé pánve, přidají se bolesti a horečka.

Pozor: Kapavka může být i bezpříznaková, což znamená velké riziko z hlediska jejího přenosu.

Rizika onemocnění

Vzhledem k tomu, že kapavka zasahuje pohlavní a reprodukční orgány, může negativně ovlivnit plodnost. Neléčená kapavka může postihnout sliznice vaječníků a vejcovodů a vést k ženské neplodnosti. U mužů je pak závažnou komplikací zánět nadvarlete nebo zánět prostaty, což je rovněž spojeno s rizikem neplodnosti. Nemoc je velkým rizikem i pro těhotné ženy, neboť může způsobit předčasný porod nebo potrat. Zánět spojivek u novorozenců může vyústit i ve slepotu. Neléčená kapavka je spojována s rizikem závažných infekcí, a to krve, srdce, kloubů, mozku a míchy. Její příznaky by proto neměl pacient v žádném případě podceňovat!

Léčba a prevence

Diagnostika, která spadá do oblasti dermatovenerologie, se provádí na základě popsaných příznaků, mikroskopického a bakteriologického vyšetření (odběr biologického vzorku). Kapavka se léčí antibiotiky, podávanými buď perorálně, nebo injekčně. Při léčbě je důležité, aby ji podstoupili všichni sexuální partneři, protože se jinak míjí účinností. Kapavku je lékař povinen zaznamenat do formuláře Hlášení pohlavní nemoci. Neléčení kapavky a nákaza ostatních je dle české legislativy kvalifikováno jako trestný čin ohrožování pohlavní nemocí ve smyslu paragrafu 226 Trestního zákona. Během léčby jsou tedy pacienti povinni vyvarovat se veškerých sexuálních aktivit s ostatními. Nakaženým novorozencům se aplikují injekce penicilínu.

Nákaze lze předejít zodpovědným sexuálním chováním, buď vyvarováním se promiskuity a rizikových partnerů, nebo používáním ochranných pomůcek při pohlavním styku, tedy kondomů. Je však třeba mít na paměti, že kapavkou se lze nakazit také při jiných sexuálních praktikách včetně orálního a análního sexu, případně také špatnou hygienou, například sdílením společné žínky nebo ručníku, používáním nečisté toalety.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý den je možný přenos kapavky na druhou osobu při použití stejné lžíce?Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here