Domů Nemoci Syndromy Karcinoidový syndrom

Karcinoidový syndrom

Karcinoidový syndrom je soubor příznaků, který je způsoben aktivitou karcinoidu

Karcinoid je nádor, který má endokrinní aktivitu, produkuje působky, které jsou podobné hormonům, neurotransmiterům a jiným působkům a mají stejné funkce. Mezi produkty karcinoidů patří např. serotonin, prostaglandin, histamin a polypeptidové hormony. Karcinoidy se nejčastěji vyskytují v trávicím systému či plicích.  

Karcinoidový syndrom:

Příznaky karcinoidového syndromu jsou velmi pestré, závisí na tom, jaké působky karcinoid produkuje. 

Nejčastějšími příznaky jsou:

  • flush: jedná se o záchvatovité zarudnutí, které postihuje oblast obličeje, krk, horní část hrudníku. Je vyvolaný rozšířením cév, tj. vazodilatací
  • průjem: působky karcinoidu mohou zvyšovat pohyblivost (motilitu) střev, což vede k urychlení pasáže tráveniny a průjmům
  • astmatický záchvat: tento problém je vyvolán působky, které způsobují stažení hladké svaloviny dýchacích cest, tj. bronchospasmus
  • postižení srdce: může dojít k poškozením srdečních chlopní, např. ztluštění plicní a trojcípé chlopně. Může dojít ke  zbytnění a rozšíření pravé srdeční  komory.
  • zmenšení objemu svaloviny

Dále se mohou vyskytovat křeče v břiše a poruchy vstřebávání živin ze střeva, bušení srdce, kašel atd.

Diagnostika karcinoidového syndromu:

Diagnostikování se opírá o detekci zvýšení hladin působků, které produkuje karcinoid a o detekci samotného karcinoidu. pokud ještě nebyl nalezen. 

Již jsme napsali výše, že lékař může mít podezření na karcinoidový syndrom při výskytu některých příznaků, typicky flushe atd. 

Často se hodnotí hladiny serotoninu, resp. jeho metabolitu, 5 hydroxyindoloctová kyselina. Před vyšetřením musí pacient po dobu 3 dní vynechat potraviny, které obsahují serotonin. Jsou to např. rajčata, banány, avokádo, švestky, vlašské ořechy atd. (lékař či laborant vás přesně informují). Potraviny bohaté na serotonin by mohly způsobit falešnou pozitivitu. Metabolit serotoninu se hodnotí ze po dobu 24 hodin sbírané moči

  • Normální hodnoty jsou do 10 miligramů/24 hodin
  • U karcinoidy dosahují hodnoty více než 50 miligramů/24 hodin

Karcinoidový syndrom mohou pomoci potvrdit také provokační testy, tj. podání látek, které mohou vyvolat flush. Provokační testy je však nutné provádět velmi opatrně, aby nedošlo k ohrožení pacienta.

Důležité je lokalizovat nádor. Je možné využít ultrazvukové vyšetření, které však není dostatečně citlivé, pouze orientační. Lepší výsledky přináší vyšetření CT či magnetickou rezonancí. Je možné také provést probatorní laparoskopii, tj. chirurg nahlédne do břišní dutiny. Je také nutné zkontrolovat, zda se v těle nenacházejí metastázy. Ty může pomoci odhalit scintigrafické vyšetření.

Léčba karcinoidového syndromu:

Karcinoidový syndrom se vyléčí v případě, že je odstraněn nádor, který produkuje působky způsobující popsané příznaky. Léčba však může být dlouhá a neúčinná a je tedy nutné snížit produkci působků či zablokovat jejich aktivitu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here