Těhotenský test je volně prodejná pomůcka, která slouží k potvrzení nebo vyloučení těhotenství. Test ženy a dívky v reprodukčním věku používají v případě, že u nich nenastane očekávané pravidelné menstruační krvácení, jehož vynechání právě patří mezi jeden hlavních příznaků těhotenství. Některé testy umožňují zjištění těhotenství již několik dní po vynechání menstruace, jiné se nedoporučuje provádět dříve než 5 týdnů po termínu vynechané očekávané menstruace.
Těhotenské testy
Těhotenské testy představují laickou veřejností nejčastěji používanou pomůcku k diagnostikování těhotenství. Jsou volně prodejné, můžeme je koupit v lékárnách i v drogeriích. Cena těhotenského testu se pohybuje přibližně od 30 do 250 korun. Testy se od sebe liší nejen svou cenou, ale také citlivostí, ze které se odvíjí vhodnost doby použití. Ty nejcitlivější testy dokážou diagnostikovat těhotenství již týden po vynechání menstruace, některé dokonce ještě dříve. Liší se také rychlost zobrazení výsledků, které může trvat několik vteřin až minut.
Detekce hormonu HCG v moči
Těhotenské testy, nejčastěji mají podobu papírových proužků nebo tyčinek, pracují na principu detekce hormonu HCG (lidského choriového gonadotropinu, který se někdy laicky označuje také jako těhotenský hormon) v moči, jehož koncentrace v prvních týdnech těhotenství výrazně stoupá. Zvýšenou koncentraci HCG v těhotenství způsobuje zárodek placenty, který, jakmile dojde k usazení vajíčka v děložní sliznici, začne tento hormon produkovat v několikanásobném množství. Jen pro zajímavost hladina choriogonadotropinu, která se běžně pohybuje v rozmezí od 10 – 30 mU na 1 ml moči, se ve druhém týdnu těhotenství zvýší až na 200.000 mU.
Klasické těhotenské testy
V balení jsou obvykle dva testy – papírové proužky nebo tyčinky, které po ponoření do nádobky s močí po několika vteřinách zobrazí buď jednu, nebo dvě „čárky“, přičemž jedna znamená negativní výsledek (tedy, že žena není těhotná), zatímco zobrazení dvou „čárek“ znamená pozitivní výsledek (že testovaná žena je těhotná). Nejlepší je k testování používat ranní moč, protože obsahuje nejvíce těhotenského hormonu, testy lze však provádět kdykoli během dne. Ke spolehlivému zjištění stavu se klasické testy založené na principu koncentrace HCG v moči doporučuje provádět nejdříve v pátém nebo šestém týdnu těhotenství. Do té doby by se především ženy, které se o těhotenství snaží, neměly na výsledek testu plně spoléhat, ani tuto informaci sdělovat svému okolí.
Kdy si udělat test?
Z výše uvedeného vyplývá, že klasické těhotenské testy je vhodné provádět přibližně 1 měsíc až 6 týdnů poté, co se nedostavilo pravidelné menstruační krvácení nebo 2 až 3 týdny po pohlavním styku, což je doba, která se přibližně časově shoduje. Tak dlouhou dobu většina žen nechce čekat, a proto roste poptávka po testech, které dokážou celkem spolehlivě diagnostikovat těhotenství ve výrazně kratší době. Některé testy můžete provést již pouhých několik dní po vynechané periodě. Podle názoru lékařů v případě těhotenských testů platí, čím pozdější doba provedení, tím vyšší pravděpodobnost spolehlivosti výsledku. Spolehlivost informace můžete zvýšit také tím, že použijete dva testy od různých výrobců.
Samotný test nestačí
Přestože moderní těhotenské testy mají vysokou spolehlivost (výrobci uvádějí hodnoty převyšující 97%), slouží pacientkám pouze k orientačnímu zjištění stavu. Pozitivní výsledek testu by měl být vždy doplněn gynekologickou prohlídkou, jejíž součástí je ultrazvukové vyšetření a krevní testy. Teprve lékař může spolehlivě diagnostikovat těhotenství a také zjistit, zda se nejedná o mimoděložní těhotenství. Na toto vyšetření je nejlepší se předem telefonicky objednat. Při opakovaném vynechání menstruace by měla pacientka navštívit lékaře také v případě negativního výsledku testu, a to za účelem zjištění zdravotního stavu. Pokud je vynechání periody doprovázeno bolestmi v podbřišku nebo jinými obtíže, není radno návštěvu lékaře odkládat. Poruchy menstruačního cyklu mohou signalizovat i některé z vážnějších onemocnění nebo jiné zdravotní problémy.
Foto: Freeimages.com