Domů Nemoci Kůže Keratokantom

Keratokantom

Keratokantom je druh nádoru kůže. Postihuje především starší lidi nad 60 let. Naštěstí není příliš zhoubný, je možné ho označit za low-grade, i když je strukturou blízký spinocelulárnímu karcinomu, tj. spinaliomu. Někdy se však může zvrhnout do zhoubného stavu. Vzniká hlavně v místech, které jsou vystaveny UV záření. Častěji jsou jím postiženy muži než ženy.

Příčiny vzniku keratoakantomu:

Rizikovými faktory, které přispívají vzniku keratoakantomu zahrnují UV záření, infekce lidským papilomavirem, roli hraje také genetika, narušení imunitního systému.

Charakteristika keratoakantomu:

Keratoakantom vychází z kožních buněk vlasových folikulů. Objevuje se hlavně na obličeji, i na rtech, krku, dolních a horních končetinách. Charakterizuje ho rychlý růst. Někdy může dojít i k jeho vymizení, nebo naopak k tomu, že je invazivnější a zmetastazuje.

Keratoakantom vypadá jako vypouklá boule. Okolí je zarudlé, zatímco centrum, na vrcholu keratoakantomu může být mírně prohloubené a s kožní šupinou, mrtvými kožními buňkami. Může tak připomínat kráter sopky. Pacienti mohou cítit pnutí, svědění či tlak.

Většinou se objevuje jeden keratoakantom. Existují však i stavy, které jsou spojené s vícečetnými keratoakantomy. Jedná se např. Grzybowského eruptivní keratoakantomy (pacienti mohou mít doslova stovky keratoakantomů po těle v jednu chvíli), Muir-Torre syndrom (vznik mnoha keratoakantomů je spojení s jiným nádorovým onemocněním)…

Diagnostikování:

Keratoakantom diagnostiku kožní lékař (dermatolog). Již pohledem je možné určit správnou diagnózu. Většino se doplňuje vyšetřením tkáně, aby se vyloučilo, že se jedná o zhoubný spinocelulární karcinom.

Léčba:

Léčbou keratoakantomů je jejich odstranění. Jednak jsou esteticky nevzhledné, a jednak je zde riziko maligního zvratu. Je tedy jistější keratoakantom odstranit. To je možné chirurgickým zásahem v lokálním znecitlivění, keratoakamtom se „vyřízne“. Je také možné do léze vpíchnout chemoterapeutikum 5-fluoro-uracil. U menších keratoakantomů je možné využít laser nebo tekutý dusík.
Po odstranění již není nutné pacienta sledovat. Je však nutné jej upozornit, že se mu může objevit další a měl by s ním opět přijít na vyšetření.

Prevence vzniku:

Je možné říct, že prevence je shodná jako v případě zhoubného melanomu. Důležitá je ochrana před UV zářením. Vyhýbat se nejsilnějšímu záření od cca 11:00 do 15:00, zahalovat si tělo, mazat se krémy s vyšším faktorem atd.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here