Keratopatie jsou nezánětlivá onemocnění a degenerace korney (rohovky). Rohovka je průhledná, čirá a lesklá tkáň, která pokrývá přední část oční koule. Na očním povrchu je kopulovitě zakřivená a neprocházejí jí žádné cévy, naopak obsahuje mnoho nervových zakončení, proto cítíme, pokud je poškozená, bolí nás oko.
Obsah článku
Typy keratopatií:
Existuje velké množství keratopatií. Nejčastější je dělení dle příčiny vzniku nemoci. Některé typy keratopatií zmíníme.
Neurotrofická keratopatie
Jedná se o degeneraci rohovky, která vzniká na podkladě poškození V. hlavového nervu (nervus trigeminus, trojklanný nerv), jehož větve inervují také rohovku. Poškození nervu vyústí ve snížení citlivost tkáně, může dojít až k plné ztrátě citlivosti rohovky. Špatná inervace rohovky je však krom znecitlivění spojená také se změnami v tkáni, jejímu poškození. Vznikají defekty a různé vředy na rohovce, které se v těchto případech velmi těžko hojí či se opakují. Vinou postižení rohovky se snižuje kvalita zraku. Léčbou bývá obnovení inervace, při níž se používá nervový štěp.
Zonulární keratopatie
Tento typ keratopatie patří mezi těžké. Dochází při ní k ukládání sloučenin vápníku do jedné části rohovky, tj. do Bowmanovy membrány. K ukládání dochází nejprve na periferii, ale postupně se oblast s uloženými solemi vápníku rozšiřuje. Objeví se pás, který prochází střední částí rohovky. Tím dochází k výraznému snížení kvality vidění. Léčebný přístup sestává z fototerapeutické keratektomie, což je laserový zákrok, díky němuž se odstraní část poškozené rohovky tak, aby bylo umožněno její hojení. Dále se využívá chelatace, tj. vychytání, vyvázání vápníku, jelikož u lidí se zonulární keratopatií jsou vyšší hodnoty vápníku v krvi.
Bulózní keratopatie
Jedná se o závažné onemocnění rohovky, při němž dochází k edému (otoku) stromatu rohovky, vznikají buly povrchové vrstvy (epitelu), které jsou naplněné tekutinou. To je provázeno bolestmi a pocitem cizího tělesa v oku. Stav vede k výraznému zhoršení zraku a často také fotofobii. V některých případech může dojít k ruptuře (prasknutí) buly a vzniku rohovkových vředů. Léčba patří do rukou zkušeného očního lékaře, na povrch oka se aplikují dehydratující látky (hypertonický roztok chloridu sodného v kapkách, masti), dále se podávají léky snižující nitrooční tlak, mohou se použít měkké kontaktní čočky. Tyto metody vedou ke zlepšení, udržení nemoci bez postupu, ale nemoc nevyléčí. Léčebnou metodou je transplantace rohovky.
Thygesonova keratopatie
Na povrchové vrstvě rohovky se objevují tečkovité infiltráty a mírní edém pod povrchem (subepiteliálně). Stav se může spontánně upravit. V počátečních fázích se podávají kortikoidy do oka.
Expoziční keratopatie
Tento typ poškození vzniká na podkladě jiné nemoci, která primárně nezasahuje rohovku, ale její vinou je následně poškozena také rohovka. K takovému poškození může docházet např. u lagoftalmu, při němž nedochází k uzavření oka, neustále zůstává štěrbina. Rohovka tam může např. během spánku osychat a poškozovat se. Je nutné řešit chorobu, která vede ke keratopatii.